• Nauczanie zdalne przedłużone, ustalony jest termin egzaminu ósmoklasistów

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 informuje, że zostały podjęte decyzje dotyczące kontynuowania nauczania zdalnego i ustalono termin egzaminu ósmoklasisty.

      Zawieszenie zajęć w szkole i nauczanie zdalne zostało przedłużone do 26 czerwca 2020 r.

      Egzaminy ósmoklasistów odbędą się w dniach 16-18 czerwca 2020 r.

      Marzanna Senger

     • Dzień Matki - konkurs

     • Dzień Matki świętujemy w każdym państwie w innym terminie. W Wielkiej Brytanii dzień ten nazywany jest Mothering Sunday lub Mothers Day i przypada na czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Niemcy Muttertag obchodzą w drugą niedzielę maja, lecz jeśli wypada ona w Zielone Świątki, wówczas Dzień Matki przekłada się o tydzień wcześniej. W Polsce ten szczególny dzień celebrujemy 26 maja, z tej okazji zorganizowany został konkurs dla klas 1-8. Uczniowie mieli za zadanie narysować portret mamy oraz dokonać jej opisu w wybranym języku nowożytnym. Poniżej znajdują się ich prace - pisownia jest oryginalna.

     • Konkurs „O Złoty Lizak” 2020 rozstrzygnięty

     • W tegoroczna odsłona 43  konkursu „O Złoty Lizak” w tym roku miała inną formę niż dotychczas. Uczestnicy konkursu tworzyli filmiki w których prezentowali swoje umiejętności. Komisja konkursowa wyróżniła pięcioro uczniów naszej szkoły: Amelie Abrasowicz, Idalię Pawłowską, Milenę Szandurską, Annę Drohomirecką, Weronikę Pieczykolan nadając im tytuł laureata.  Tytuł „Super Złotego Lizaka” (a tym samym nagrodę publiczności) zdobyła Anna Drohomirecka. Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom.

      Sławomir Młynarczak

     • Mamy kolejnych finalistów szczebla wojewódzkiego

     • VII Konkurs dla uczniów województwa lubuskiego CZYTANIE WARTE ZACHODZU jest organizowany pod patronatem Lubuskiej Kurator Oświaty.

      20 maja br. odbył się II etap Konkursu dla uczniów województwa lubuskiego CZYTANIE WARTE ZACHODU. W  Konkursie wzięło udział 331 uczestników a do zawodów II stopnia zakwalifikowało się 78 uczniów. Miło nam poinformować, że 2 uczennice naszej szkoły uzyskały tytuł finalisty konkursu. Są to: Hanna Malczewska (kl. 7e) i Maja Nizińska (kl. 8c).

      Nauczyciel przygotowujący uczniów do konkursu: Ilona Brzezińska.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Konkurs historyczny „ Kocham Cię Polsko”

     • „Kocham Cię Polsko” – konkurs historyczny zorganizowany dla klas 4 i 5, w ramach którego uczniowie mogli wykazać się pomysłowością, kreatywnością tworząc prace plastyczne, będące odzwierciedleniem skojarzeń związanych z naszą ojczyzną. Konkurs został ogłoszony w marcu i  pomimo, że nie spotykamy się w szkole, nasi uczniowie jak zawsze nie zawiedli, przygotowując bardzo ciekawe prace. Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po powrocie do szkoły.  Również wtedy przygotowana  zostanie wystawa prac. Dziękujemy  uczniom klas 4 i 5 za aktywny udział w konkursie.

      Organizatorzy konkursu: Anna Szymańska, Joanna Tarabuła

     • UWAGA RODZICE DZIECI ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

     • Zgodnie z ostatnim komunikatem Ministra Edukacji Narodowej dzieci z oddziału przedszkolnego mogą zostać objęte opieką najwcześniej od 6 maja 2020 r. Jednak ze względu na konieczność przygotowania placówki do przyjęcia dzieci (opracowania procedur epidemicznych, zakupu środków dezynfekcyjnych, przygotowanie sal oddziału przedszkolnego oraz innych miejsc, po których będą poruszały się dzieci) szkoła  będzie dla nich otwarta najwcześniej od 11 maja 2020 r.  Informacje w tej kwestii będą podawane na bieżąco.

    • Konstytucja 3 Maja
     • Konstytucja 3 Maja

     • Święto Narodowe Trzeciego Maja  to święto państwowe, które obchodzone jest w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów (czyli Polski i Litwy połączonych unią). Konstytucja, to podstawowy zbiór praw obowiązujących w danym państwie, a ta uchwalona 3 maja 1791 roku miała szczególne znaczenie. Uważa się, że była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z roku 1787.

       Konstytucja 3 maja była niezwykle ważna dla naszego kraju. Ujęta była w 11 artykułach. Wprowadzała podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Konstytucja ograniczała przywileje uboższej szlachty, natomiast chłopów oddawała pod opiekę państwa. Był to pierwszy krok w kierunku zniesienia poddaństwa chłopów i nadania praw wyborczych tej największej i najbardziej wyzyskiwanej klasie społecznej.
      Konstytucja usunęła liberum veto, zniosła unię polsko-litewską, jednocząc oba kraje w jedno państwo. Zmieniała zasady wyboru króla.

      Już 5 maja 1791 roku dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji zostało zabronione przez Niemców i Rosjan. Również władze komunistyczne zabroniły świętowania. Dopiero po zmianie ustroju, od 1990 roku, Święto Konstytucji 3 Maja należy do jednych z najważniejszych polskich świąt.  

      Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją uczennicy klasy 6b Oliwii  Jakubiec- Stanisław August Poniatowski - Stanislaw-August-Poniatowski-prezentacja.pdf​​​​​​​.

    • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

     • W tym roku obchodzimy 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W związku z tym, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które jest instytucją nadzorowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stworzyło m.in. interaktywny i trójjęzyczny: polsko-rosyjsko-angielski portal www.katynpromemoria.pl w ramach kampanii „Katyń Pro Memoria. Zapal światło pamięci”, aby rozpowszechniać w Polsce, jak i poza jej granicami, wiedzę o Katyniu.

       Poprzez kampanię CPRDiP pragnie także upamiętnić Ofiary Zbrodni, wśród których byli również nauczyciele. Portal www.katynpromemoria.pl umożliwia zapalenie symbolicznego znicza konkretnej Ofierze. Wierzymy także, że poprzez te materiały uda się zachęcić wielu z Państwa oraz Was, Drodzy Uczniowie,  do „odwiedzenia” Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu na portalu www.katynpromemoria.pl oraz zapalenia tam symbolicznego znicza. Jego zapalenie pozwala nie tylko oddać cześć spoczywającym w Katyniu, ale także – poprzez krótki biogram – poznać ich historię. Nasza szkoła upamiętni jedną z 4415 Ofiar, spośród  tych, spoczywających także w Charkowie, Miednoje, Bykowni i innych dotychczas nieustalonych miejscach pochówku.

      Jest nią Janina Lewandowska. Studiowała w konserwatorium. Ukończyła kurs radiotelegraficzny w Zegrzu, zdobyła uprawnienia pilota w Wyższej Szkoły Pilotażu w Poznaniu.

      Córka gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Podporucznik rezerwy.

      Cześć Jej pamięci!

      Marzanna Senger

     • DARMOWE KSIĄŻKI W INTERNECIE

     • Na czas zamknięcia szkół biblioteka pragnie wskazać uczniom, gdzie mogą znaleźć darmowe książki. Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.

      Biblioteki cyfrowe (wolny dostęp):

      - WolneLektury.pl

      - Lektury.gov.pl

      - ChmuraCzytania.pl

      - Polonia.pl

      Oferty Firm:

      - Empik Premium (bezpłatnie przez 60 dni)

      - Publio (darmowe ebooki)

      - Nexto (księgarnia)

      Audiobooki:

      - Polska-Poezja.pl

      - Spotify

      - Audio-Bajki.pl

      - Bajkowisko.pl

      - Polskie Radio Dzieciom

       

      Zachęcamy do skorzystania z wymienionych stron.

      Bibliotekarze

     • Drodzy Rodzice i Uczniowie

     • Przedstawiamy skróconą wersję procedury naszych działań.

      W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, które obowiązuje od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r. nasza szkoła będzie realizować zadania oświatowe opierając się na pracy zdalnej.

                      W związku z tym nauczyciele będą się kontaktować z Wami za pomocą e – dziennika LIBRUS, telefonicznie lub w formie papierowej (w przypadku uczniów, którzy mają problemy z dostępem do Internetu).

                     Nauczyciele pracują z Wami na zasadzie przekazywania różnego rodzaju materiałów (tekstowych, dźwiękowych, prezentacji multimedialnych, video) według zasad, które ograniczyłyby nadmierne obciążenie pracą samodzielną. Ponadto planują Wam pracę na 20 – 25 minut i przekazują materiały według następującej zasady:

      • w klasach I – III  2 – 3 razy w tygodniu,
      • w klasach IV – VIII z j. polskiego i matematyki 3 – 4 razy w tygodniu, 
      • z j. angielskiego i niemieckiego  2 – 3 razy w tygodniu, 
      • z pozostałych przedmiotów  1 raz w tygodniu.

      Uczniowie, którzy dotychczas uczestniczyli w zajęciach dodatkowych zajęciach rewalidacyjnych  (terapii logopedycznej, zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych), w zajęciach edukacyjnych indywidualnych/w grupie oraz w zajęciach rozwijających zainteresowania), mogą nadal liczyć na naszą pomoc. Inne zajęcia dodatkowe są zawieszone.

      Przed nami trudny czas i wyzwania, z którymi przyjdzie się nam razem zmierzyć. Liczymy na wzajemne wsparcie i wyrozumiałość. Bardzo ważna jest teraz nasza wspólna praca w tej nadzwyczajnej sytuacji.

     • Logowanie do systemu Librus

     • W związku z pojawiającymi się informacjami o problemach z logowaniem się do sytemu Librus w określonych godzinach, apelujemy do rodziców i uczniów, aby próbowali się zalogować do systemu chociaż raz dziennie o dowolnej porze. Prosimy również o informację zwrotną, jeśli uznacie Państwo, że uczniowie zostali zbytnio obciążeni pracą samodzielną.

      Swoje uwagi przekazujcie wychowawcom klas.

     • Apel do ósmoklasistów

     • Informacja dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 16 marca 2020 r. dotycząca materiałów dla ósmoklasistów

       

      Drogie Ósmoklasistki, Drodzy Ósmoklasiści,

      od 16 do 25 marca, w dni powszednie, znajdziecie – na naszej stronie oraz na stronach internetowych wszystkich okręgowych komisji egzaminacyjnych – zestawy zadań, które możecie wykorzystać jako element powtórki przed egzaminem ósmoklasisty.

      W każdym zestawie przygotowaliśmy dla Was zadania z:

       języka polskiego, zorganizowane według lektur obowiązkowych z klasy VII i VIII

       matematyki, zorganizowane według kolejnych wymagań szczegółowych podstawy programowej z matematyki dla klasy VII i VIII

       języka angielskiego, zorganizowane według kluczowych umiejętności.

      Zadania będziemy publikować codziennie ok. godz. 9:00, natomiast rozwiązania do nich – ok. godz. 15:00.

      Przez pierwsze dwa dni w każdym zestawie – oprócz samych zadań – znajdziecie kilka wskazówek na temat tego, jak je rozwiązywać oraz wyjaśnienia dotyczące odpowiedzi poprawnych i niepoprawnych w zadaniach zamkniętych, a także przykładowe rozwiązania zadań otwartych.

      Każdego dnia rozwiążcie tyle zadań, ile macie ochotę. To nie jest ani klasówka, ani egzamin. Za rozwiązanie tych zadań nie będziecie otrzymywać punktów. Potraktujcie tę pracę jako jeden z możliwych sposobów powtórki przed egzaminem. Rozwiązując zadania, możecie korzystać i z samej lektury, i ze swoich notatek lub książek, i z zasobów internetu. Pamiętajcie, żeby zawsze starać się zweryfikować, czy treść danej strony internetowej pochodzi ze źródła godnego zaufania. Możecie sprawdzić m.in. kto jest autorem tekstu; czy strona jest np. w domenie .gov albo .edu; czy strona jest aktualizowana; czy jest tworzona np. przez nauczyciela albo pracownika uniwersytetu (takie informacje często znajdziecie w zakładce „O nas” albo „Kim jesteśmy”).

      Nie przejmujcie się, jeżeli nie potraficie udzielić bezbłędnej odpowiedzi w każdym zadaniu.

      Czas powtórek przed egzaminem dopiero się rozpoczyna. Ważne, aby go dobrze wykorzystać.

      Te dni czasowego zawieszenia zajęć, które są przed nami, to bardzo dobra okazja, aby powtórzyć to, co już było; poćwiczyć to, co jeszcze sprawia Wam trochę kłopotów; przypomnieć sobie lektury; posłuchać i poczytać coś w języku obcym. Jeżeli macie taką możliwość – poproście rodzica albo nauczyciela, aby przeczytał Wasze odpowiedzi w zadaniach otwartych. Posłuchajcie, jakie uwagi Wam przekaże. I koniecznie codziennie trochę poruszajcie się – poćwiczcie w domu. Nie spędźcie całego dnia przed ekranem laptopa, komputera lub telefonu. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania odporności. Pamiętajcie o tym, aby dbać i o umysł, i o ciało!

       

      Z pozdrowieniami,

      Marcin Smolik

      dyrektor CKE

       

      Adres do zadań CKE

      https://www.cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/materialy-dodatkowe/zestawy-zadan-powtorkowych/

     • Apel do uczniów!

     • Drodzy uczniowie!

      Przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki. Wykorzystajcie czas zawieszenia zajęć do samokształcenia, korzystając z różnorodnych źródeł wiedzy oferowanych w internecie np. stronę epodreczniki.pl.

      Codziennie (nawet kilka razy) sprawdzajcie wiadomości w systemie Librus. Nauczyciele przekazują Wam zadania do wykonania. Uruchomiliśmy nowe możłiwości systemu, m.in. nauczyciele mają możliwość przesyłania plików o pojemności do 10 MB oraz tworzenia różnorodnych ankiet. 

      Ósmoklasiści!

      Przed Wami ważny egzamin. Wykorzystajcie dni wolne od zajęć dydaktycznych na przygotowania. Uzupełniajcie swoją wiedzę, czytajcie lektury, utrwalcie wiadomości i umiejętności głównie z przedmiotów egzaminacyjnych, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego.  Z nauczycielami i wychowawcami możecie się kontaktować za pomocą dziennika systemu Librus. W pracy samodzielnej wykorzystujcie różne źródła, w tym rekomendowaną przez MEN stronę: https://epodreczniki.pl.

      Marzanna Senger

      Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4

     • Od 12 marca do 25 marca 2020r. zawieszone zostają zajęcia dydaktyczno-wychowawcze

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 informuje, że od 12 marca do 25 marca 2020r. (włącznie) zawieszone zostają zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W dniach 12 i 13 marca prowadzone będą działania opiekuńcze dla dzieci, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki. Od 16 marca uczniowie nie przychodzą do szkoły. Rodzicom dzieci do 8 roku życia przysługuje zasiłek (szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej  www.gov.pl  - dokładny adres: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-rodzicow).

      Należy postępować zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Uczniowie powinni pozostawać w domu i unikać miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi. Należy systematycznie śledzić komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz odczytywać informacje przesyłane przez szkołę za pomocą poczty systemu Librus.

      Marzanna Senger

      Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4

     • VII Konkurs dla uczniów województwa lubuskiego CZYTANIE WARTE ZACHODU

     • 26 lutego br. odbyły się zawody szkolne VII Konkursu dla uczniów województwa lubuskiego CZYTANIE WARTE ZACHODU.  Czterech uczniów z naszej szkoły uzyskało co najmniej 70% punktów możliwych do zdobycia i zostało zakwalifikowanych do zawodów wojewódzkich.

      Osoby, które zakwalifikowały się do zawodów II stopnia:

      1. Hanna Malczewska (kl. 7e);
      2. Dorian Stokwiszewski (kl. 8c);
      3. Amelia Januszkiewicz (kl. 8a);
      4. Maja Nizińska (kl. 8c);

      Nauczyciel przygotowujący uczniów do konkursu: Ilona Brzezińska.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!