• Eliminacje szkolne Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE

     • Pod koniec lutego odbyły się eliminacje szkolne Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE 2020 w trzech kategoriach wiekowych. Jury po wysłuchaniu wszystkich prezentacji wybrało laureatów, którzy uzyskali nominację do reprezentowania szkoły w eliminacjach miejskich. Zdaniem oceniających, uczestników i przybyłych członków rodzin występujących osób było to prawdziwe święto poezji, a wykonawcy potwierdzili, że piękno słowa polskiego, piękno poezji jest im bardzo bliskie. Laureaci nominowani do etapu miejskiego ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą to:

      1. Hanna Burzmińska 3B

      2. Amelia Abrasowicz 1A

      3. Natalia Dudziak 3D

      Wyróżnienie Fabian Baranowski 1C oraz Idalia Pawłowska 2A

      1. Bartosz Niedużak 5a

      2. Kalina Migdal 5d

      3. Marta Frieske 5d

      Wyróżnienie Łukasz Wawruszczak 5e oraz Amelia Pawluczuk 5a

      1. Agata Wiśniewska 6b

      2. Dorian Stokwiszewski 8c

      3. Wiktoria Stojanowska 8c

      Wyróżnienie Karolina Grzywacz 8c oraz Aleksandra Kosowska 8c

      Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy powodzenia na konkursie miejskim!

      Koordynatorzy: Maja Siroń (kategoria wiekowa I – III), Alina Klimaszewska (kategoria wiekowa IV –V oraz VI –VIII)

     • Podsumowanie Powiatowej Spartakiady Młodzieży – pierwsze miejsce Szkoły Podstawowej nr 4

     • 20 lutego 2020 w siedzibie Starostwa Powiatowego w obecności wicestarosty Magdaleny Słomińskiej odbyło się podsumowanie Powiatowej Spartakiady Młodzieży za rok szkolny 2018/2019.

      Miło nam poinformować, że nasza szkoła potwierdziła kolejny raz z rzędu swój prymat w powiecie gorzowskim. W łącznej klasyfikacji Igrzysk Dzieci (rocznik 2006 i młodsi) nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce. Na  sukces składa się udział i czołowe miejsca w zawodach dziewcząt i chłopców w grach zespołowych (piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka) i tenis stołowy. Klasyfikacja pierwszych trzech szkół przedstawia się następująco:

      I miejsce SP4 Kostrzyn 96 pkt

      II miejsce SP2 Witnica 88 pkt

      III miejsce SP Bogdaniec 43 pkt 

      W uroczystym podsumowaniu uczestniczyła dyrektor SP4 Pani Marzanna Senger oraz przedstawiciel nauczycieli wychowania fizycznego Robert Guźniczak.

      Gratulujemy uczniom reprezentującym w Powiatowej Spartakiadzie Młodzieży naszą szkołę. Składamy podziękowania nauczycielom wychowania fizycznego za przygotowanie uczniów do zawodów.

     • MAM TALENT - eliminacje

     • 25 lutego 2020r. odbyły się eliminacje do IV szkolnego konkursu MAM TALENT. Zaprezentowało się 15 uczestników. Finał konkursu odbędzie się 20 marca.

      Halina Kochanowska- opiekun SU

     • DO CZEGO SĄ NAM POTRZEBNE MOKRADŁA?

     • W środę 19 lutego klasa VI B była na warsztatach edukacyjnych w Parku Narodowym ,,Ujście Warty” w Chyrzynie. Podczas zajęć uczniowie odkrywali ,,Świat mokradeł” przez zapoznanie się m.in. z zasobami wody na świecie, rolą wody w przyrodzie i funkcjami terenów podmokłych oraz ich mieszkańcami. Warsztaty prowadzone metodą laboratoryjną pozwoliły dzieciom samodzielnie wykonać makietę środowiska wodnego i lądowego. Uczniowie mogli za pomącą różnych ćwiczeń przekonać się o znaczeniu wody oraz potrzebie jej oszczędzania.

      Aleksandra Szeląg

     • Żywa lekcja historii

     • Dnia 13.02.2020 roku w klasie 1a i 1b odbyła się żywa lekcja historii, którą poprowadził specjalista ds. edukacji muzealnej pan Jerzy Dreger. Opowiedział uczniom historię wojenną naszego miasta. Zaprezentował krótkie filmiki z okresu walk o Kostrzyn w czasie II wojny światowej. Lekcja ta odbyła się w związku ze zbliżającą się 75 rocznicą zakończenia walk o Kostrzyn. Uczniowie podczas lekcji mogli zobaczyć na filmikach i na przeróbkach zdjęć pana Ryszarda Dubika, jak wyglądało nasze miasto przed II wojną światową, w czasie wojny i porównać te obrazy z obecną rzeczywistością. Spotkanie to wywarło na uczniach duże wrażenie i dostarczyło dzieciom wiedzy na temat historii miasta z okresu II wojny światowej. Lekcja ta na pewno długo zostanie w pamięci uczniów.

      Relację z lekcji można było obejrzeć w Wiadomościach Lubuskich dnia 13.02.2020r. (materiał dostępny na stronie internetowej gorzow.tvp.pl)

      Mirosława Koźlińska, Krystyna Wojciechowska

     • Eliminacje Pro Arte 2020

     • Dnia 12 Lutego w Kostrzyńskim Centrum Kultury odbyły się eliminacje miejskie do Lubuskiego przeglądu piosenki Pro Arte 2020. Naszą szkołę reprezentowało pięciu uczestników. Z   klas 1- 3: Idalia Pawłowska ,a z klas 4-8: Wiktoria Urbanowicz, Pola Wolska, Nikola Zaremba, Weronika Pieczykolan. Poziom konkursu był bardzo wysoki co dało słuchaczom dużą dawkę pięknej muzyki. Czwórka naszych reprezentantów zakwalifikowała się do drugiego etapu ( eliminacje powiatowe) są to: Idalia Pawłowska, Wiktoria Urbanowicz, Nikola Zaremba, Weronika Pieczykolan. Wyróżnienie otrzymała Pola Wolska. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

      Sławomir Młynarczak

     • Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego MOJA NAJWSPANIALSZA KSIĄŻKA

     • 11 lutego odbyło się rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego „Moja najwspanialsza książka”. Uczniowie mieli za zadanie wybrać ulubioną książkę z biblioteki szkolnej, przeczytać ją, przygotować ilustrację i opis (klasy 2-3). W zabawie brały udział klasy 1-3. Wpłynęła także jedna praca  z grupy przedszkolnej. W konkursie wzięło udział 26 uczniów. Dzieła przygotowane przez dzieci był bardzo staranne i ciekawe. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

      Nagrodzeni uczniowie z klas I:

      I miejsce – Piotr Matusewicz (1a);

      II miejsce- Martyna Kamińska(1d);

      III miejsce – Amelia Sobczak(1d);

      Nagrodzeni uczniowie z klas II:

      I miejsce- Anna Mikłaszewska (2b);

      II miejsce- Paulina Nagórna (2c);

      Nagrodzeni uczniowie z klas III:

      I miejsce: Natalia Dudziak (3d) oraz Paulina Kuczwara (3c);

      II miejsce: Anna Dawidziak (3d) oraz Hanna Sikorska (3c);

      III miejsce: Kornelia Sych (3c) oraz Weronika Bochenek (3c);

      Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Mikłaszewska (grupa przedszkolna).

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

      Ilona Brzezińska, Ewa Proszyk

     • Apele podsumowujące I semestr

     • Apelami podsumowującymi zakończyliśmy w piątek 24 stycznia I semestr. Od poniedziałku rozpoczynają się dwutygodniowe ferie. Zajęcia II semestru rozpoczynają się 10 lutego.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z apelów.

     • Miasto Kostrzyn nad Odrą organizuje „Ferie w mieście”

     • W związku z rozpoczynającymi się „Feriami w mieście” zapraszamy wszystkie zapisane dzieci w poniedziałek, 27 stycznia, o godzinie 8.00 (prosimy o punktualność, ponieważ dzieci wychodzą na zajęcia w innych jednostkach) do świetlicy w wybranej szkole (SP nr 2 lub SP nr 4).

      Zapewniamy śniadanie, napoje oraz moc atrakcji. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą nauczyciele oraz osoby prowadzące zajęcia. Prosimy o zapewnienie dzieciom obuwia na zmianę: SP nr 2 – 30 stycznia, SP nr 4 – 31 stycznia.

      Zapraszamy do wspólnego spędzenia ferii!!!

     • Spotkanie z dietetykiem

     • Podczas ferii zimowych, tj. 29 stycznia 2020 r. odbędzie się spotkanie z dietetykiem nt. zasad zdrowego odżywiania (porady dietetyków, waga do pomiarów tkanki tłuszczowej itp.). Osoby zainteresowane tematyką spotkania zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą na godz. 16.30 do stołówki szkolnej.

     • Projekt europejski „Pen pal” w ramach współpracy szkół Etwinning

     • Uczniowie klasy 6a: Sebastian Adamczewski, Wiktoria Urbanowicz, Alan Pinter, Aleksander Budnik, Magdalena Kotkowska, Bartosz Kaca, Roksana Kramek, Joanna Mastalerz, Zofia Kmieć, Ewa Plata, Pola Wolska i Julia Szukała od października tego roku realizują projekt europejski, którego koordynatorem jest nasza szkoła. Projekt „Pen pal friends” realizowany jest poprzez platformę Etwinning, która od 2005 roku wprowadza w życie założenia akcji Programu eLearning Komisji Europejskiej. Założeniem projektu jest umożliwienie uczniom używania języka w realnej sytuacji komunikacyjnej, rozwój umiejętności językowych, poznanie kultury i tradycji innych krajów europejskich, oraz nawiązanie przyjaźni. W projekcie oprócz naszej szkoły uczestniczą trzy szkoły: Szkoła Podstawowa w Heraklion Attkis w Grecji, Szkoła Podstawowa w Santpedor w Hiszpanii i Szkoła Podstawowa w Küçüçekmece w Turcji. Zgodnie z założeniami projektu każdy uczeń nawiązuje kontakt z uczniem ze szkoły partnerskiej, w przypadku naszej szkoły jest to szkoła grecka i z nim wymienia się informacjami na temat swojego hobby, zainteresowań, szkoły, miasta, tradycji i kultury swojego kraju. W grudniu i styczniu nasi uczniowie i nasza szkoła otrzymała kartki świąteczne od wszystkich szkół partnerskich.

      Opracowała Magdalena Andrearczyk

     • Serdecznie zapraszamy na Charytatywny Koncert Kolęd.

     • Koncert odbędzie się 20 stycznia o godzinie 17:00 w szkolnej świetlicy.

      Datki zebrane podczas koncertu posłużą na wzbogacenie świetlicy socjoterapeutycznej w nowe pomoce dydaktyczne, gry planszowe, przybory plastyczne.

      organizatorzy:

      Koło wolontariatu, p. Maja Siroń, p. Agnieszka Wojdak, p. Sławomir Młynarczak

    • Przyjdź do biblioteki szkolnej i wylosuj książkę na ferie!
     • Przyjdź do biblioteki szkolnej i wylosuj książkę na ferie!

     • Biblioteka szkolna zachęca uczniów klas 1-8 do udziału w akcji bibliotecznej „Ferie z książką”, której celem jest przede wszystkim rozwój czytelnictwa oraz promocja zasobów bibliotecznych.

      Krótka instrukcja:

      1. Przyjdź do biblioteki szkolnej.

      2. Poproś o pudełeczko z losami.

      3. Wylosuj karteczkę z numerem książki.

      4. Wypożycz wylosowaną książkę.

      5. Zabierz książkę ze sobą na ferie.

      6. Przeczytaj ją w dowolnym miejscu.

      7. Oddaj książkę do biblioteki… i wypożycz nową. 

      Wylosuj książkę na ferie i przenieś się do świata, którego jeszcze nie znasz.

      Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji „Ferie z książką”, która rozpoczyna się 20.01.2020 r.

       Ilona Brzezińska i Ewa Proszyk

     • Tydzień Edukacji Globalnej

     • W dniach 18-24 listopada odbywała się 21 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej pod tytułem: „Obudźmy się to ostatni dzwonek dla klimatu.”

      Edukacja globalna to działania edukacyjne i informacyjne mające na celu wyjaśnienie, na czym polegają problemy rozwoju współczesnego świata. Jej zadaniem jest pobudzać do krytycznej i świadomej refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami, które w kontekście globalnym wywierają pozytywny bądź negatywny wpływ na jakość życia ludzi w innych krajach. W rezultacie edukacja globalna powinna prowadzić do osobistego zaangażowania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi na świecie i włączenia się w proces budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.

      Nasza szkoła w ramach tej akcji przystąpiła do projektu „Godziny wychowawcze ze światem”. Jest to całoroczny cykl zajęć, które stanowią zaproszenie do zgłębienia wyzwań współczesnego świata. Uczniowie podczas zajęć wychowawczych i lekcji geografii zostaną wprowadzeni w tematykę problemów globalnych, tj.: zmiany klimatyczne, brak dostępu do wody, głód, konflikty zbrojne itp. Podczas zajęć uczniowie zyskają cenną wiedzę, ale także  nauczą się kształtować postawy odpowiedzialności, szacunku, uczciwości, otwartości, odpowiedzialności czy osobistego zaangażowania. 

      Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole rozpoczął się konkursem UpCycling – wyższa forma recyklingu, którego celem było wtórne przetworzenie odpadów na przedmioty użyteczne. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli Julia Grygorczyn i Maciej Rajkiewicz, którzy skonstruowali ciekawe przedmioty. Jednym z nich było ponowne wykorzystanie butelek, jednak tym razem nie służyły one do napojów, a jako zabawne okulary, które można wykorzystać np. w karnawale. Drugi przedmiot był bardzo praktyczny, a mianowicie był to przybornik na długopisy czy kredki.  Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się, że problemy współczesnego świata nie pozostają nam obce. Wspólnie walczmy o czyste środowisko.

      Kolejnym naszym działaniem było wprowadzenie uczniów w problematykę związaną ocieplaniem się klimatu pt. „A czy ty czujesz klimat?” Uczniowie zdobyli cenną wiedzę jak w małych krokach przeciwdziałać ociepleniu się klimatu.

      Problemy globalne to także problem głodu i niedożywienia, z którym zmagają się kraje w Afryce i Azji. Ten problem poruszany był w klasach ósmych. Uczniowie dowiedzieli się, że nie należy marnować żywności i trzeba nauczyć się rozsądnie gospodarować naszymi zasobami.

      WSPÓLNIE DBAJMY O NASZE ŚRODOWISKO

                                                                                                                                    Opracowała Anna Gąsiorowska

     • Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek 2020

     • Dnia 10 stycznia 2020 roku w świetlicy szkolnej odbył się szkolny konkurs kolęd i pastorałek. Uczestnicy podzieleni byli na trzy grupy wiekowe: w klasie przedszkolnej laureatem został Przemysław Urbanowicz, a wyróżnieni zostali Julia Szałkiewicz  i Weronika Nowak. W klasach 1-3 laureatką została Idalia Pawłowska, a wyróżnieni zostali: Rozalia Biernacka, Kornel Napor, Sebastian Kolasa, Aleksandra Granos. W klasach 4-8 tytuł laureata zdobyła Wiktoria Urbanowicz,  a wyróżnieni zostali: Anna Drohomirecka, Weronika Pieczykolan, Wiktoria Sądel, Wiktoria Mleczek, Milena Szandurska, Pola Wolska, Nikola Zaremba.

      Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Mai Siroń, pani Małgorzaty Skrzydlewskiej, pani Ilony Brzezińskiej  i pana Jarosława  Frieske za pomoc w organizacji konkursu. Gratulujemy wszystkim wykonawcom i zapraszamy za rok.

      siostra Alicja Plewka i Sławomir Młynarczak

     • Bal karnawałowy klasa 1-3

     • 9 stycznia w godzinach popołudniowych uczniowie klas I- III spotkali się na balu karnawałowym. Uczestnicy balu przybyli w różnorodnych przebraniach. Wszyscy bawili się doskonale. Zapraszamy do galerii zdjęć.

      Halina Kochanowska

     • Nasza reprezentacja w konkursach przedmiotowych

     • W listopadzie i grudniu  zostały przeprowadzone etapy szkolne konkursów przedmiotowych. Celem każdego uczestnika konkursu przedmiotowego jest uzyskanie tytułu laureata. Droga do sukcesu nie jest jednak łatwa. Najpierw należy uzyskać odpowiednią liczbę punktów na etapie szkolnym, następnie na etapie rejonowym, a zwieńczeniem zmagań jest finał wojewódzki. Do etapów rejonowych zakwalifikowali się uczniowie, którzy zdobyli na etapie szkolnym minimum 85% punktów.

      Oto nasza reprezentacja do etapu rejonowego:

      • chemia: Jakub Łopata (8c),
      • historia: Jakub Łopata (8c), Adam Kwiatkowski (7d), Sandra Stolarek (8a),
      • język angielski: Natalia Tyrała (8c), Sandra Stolarek (8a), Jakub Madziak (7d), Kornelia Matuszczyk (6d),
      • język niemiecki: Anna Klement (7e),
      • matematyka: Jakub Łopata (8c), Dorian Stokwiszewski (8c), Zofia Charkot (7c), Olaf Migdal (7d), Adam Kwiatkowski (7d),
      • geografia: Piotr Bochenek (7c),
      • język polski: Sandra Stolarek (8a), Jakub Łopata (8c), Olga Grzęda (8c), Nikola Pintér (7c), Zofia Charkot (7c), Karolina Grzywacz (8c), Jakub Madziak (7d), Kacper Chmielewski (8c), Aleksandra Świątkowska (8c)

      Gratulujemy awansu i życzymy naszym uczniom sukcesów na etapie rejonowym i wojewódzkim.

     • Razem na Święta

     • W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej zachęcający do włączenia się w akcję Razem na Święta, samorząd uczniowski naszej szkoły zorganizował zbiórkę paczek i kartek świątecznych dla osób chorych, samotnych, potrzebujących pomocy. Dzięki zaangażowaniu i pomocy naszych uczniów, ich rodziców i wychowawców klas, udało się przygotować 50 paczek dla pacjentów Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego kostrzyńskiego szpitala oraz ciasto i 60 kartek z życzeniami dla pensjonariuszy kostrzyńskiego Domu Seniora.

      Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas .Pragniemy żeby ten czas był piękny i radosny dla wszystkich. Mamy nadzieję, że udało nam się sprawić radość i wywołać uśmiech.

      Nie jest bogatym ten, kto dużo ma , lecz ten, kto dużo daje - Erich Fromm

      Dziękuję wszystkim za dary serca.

      Halina Kochanowska-opiekun samorządu uczniowskiego

     • Świąteczne LAPBOOK’I

     • 19 grudnia odbyły się warsztaty świąteczne zorganizowane przez bibliotekę szkolną. Uczniowie klasy 1d dowiedzieli się czym jest lapbook, jakie pełni funkcje i jak należy go wykonać. Dzieci były bardzo zainteresowane i chętnie współpracowały. Uczestnicy warsztatów rozwiązywali zagadki, kolorowali świąteczne malowanki, wycinali, dopasowywali odpowiednie elementy, a przede wszystkim uczyli się poprzez zabawę. Na koniec warsztatów uczniowie otrzymali za wzorową pracę: świąteczne naklejki, pieczątki motywujące oraz słodki prezencik.

      Biblioteka szkolna zaprasza chętne klasy do udziału w warsztatach  (tematyka do ustalenia). Zainteresowanych wychowawców prosimy o kontakt.

      Ilona Brzezińska, Ewa Proszyk