Podziękowania
Serdecznie dziękujemy za wsparcie
Co ptaki robia zimą?
Uczennice z klasy 6A: Amelia Abrasowicz, Lena Gapska, Weronika Wojdak wzięły udział w konkursie ornitologicznym organizowanym przez Park Narodowy ,,Ujście Warty'' pt.,,Co ptaki robią zimą ?''.
Z powodzeniem rozwiązały test w I etapie konkursu był to etap szkolny. II etap to praca badawcza na wybranym terenie. Uczennice wybrały teren wokół szkoły i prowadziły obserwacje dotyczące wybranych gatunków ptaków, stołówek i schronień.
Zgromadzone wyniki badań pozwoliły odpowiedzieć na pytania:
- Czy na terenie wokół szkoły ptaki mają gdzie się schronić zimą?
- Czy mają miejsca w których mogą się najeść?
- Czy tych miejsc jest odpowiednio dużo i czy są bezpieczne dla ptaków?
- Jak pogoda wpływa na zachowanie ptaków?
- Dlaczego wiele gatunków ptaków zostaje na zimę w Polsce?
Wszystkie obserwacje, zdjęcia, tabele, wykresy zostały umieszczone na prezentacji multimedialnej i wysłane do Parku Narodowego ,,Ujście Warty''.
Udział w konkursie pokazał że zima jest trudnym czasem dla ptaków oraz dostarczył wiele informacji o życiu ptaków , ich zwyczajach ,ich schronieniach oraz ich stołówkach. Pokazał również że ludzie mogą i powinni pomagać ptakom w tym trudnym dla nich czasie
Zachęcamy wszystkich do udziału w takich nietypowych konkursach !
LKA- fotografia
Mamy to
Uczennica #SP4 Bianka Kodzis została laureatką miejskiego etapu LKA w kategorii fotografia
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki na kolejnym etapie zmagań!!!
Z pierwszą pomocą za pan brat w klasie 4B
- 9
Pierwsza pomoc przedmedyczna w klasach V
- 4
Klasy piąte, w ramach obowiązkowej nauki o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez ratownika medycznego.
Pan Wojciech Bławat, ekspert w tej dziedzinie, podzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami zawodowymi. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak prawidłowo postępować w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy, oraz nauczyły się, jak bezpiecznie ustawić poszkodowanego w pozycji bocznej. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się także z technikami właściwego zakładania i zdejmowania rękawiczek, co stanowi ważny element higieny w udzielaniu pierwszej pomocy.
Apetyczne ułamki w 4B- zdrowo, smacznie i edukacyjnie 💭😊🍏🍐🍊🍎
- 1
Przypominajka
Plebiscyt Edukacyjny 20244
W dniu 25 lutego 2025 roku odbyła się uroczysta gala, podczas której zostały wręczone nagrody dla laureatów PLEBISCYTU EDUKACYJNEGO 2024.
Gala miała miejsce w Zielonej Górze w kompleksie Srebrna Góra. Organizatorem plebiscytu jest Gazeta Lubuska. Wśród nagrodzonych znalazła się Dyrektor naszej szkoły, pani Marzanna Senger.
Jest to ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że Dyrektor SP4 zajęła I miejsce w województwie lubuskim w kategorii DYREKTOR ROKU 2024.
Podczas gali pani Senger serdecznie podziękowała wszystkim tym osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu ,,serdecznie dziękuję wszystkim, dzięki którym jestem tu dzisiaj’’.
Serdecznie gratulujemy!!!
Żółtaczka pokarmowa- praktyczne informacje
𝐏𝐚𝐧́𝐬𝐭𝐰𝐨𝐰𝐲 𝐏𝐨𝐰𝐢𝐚𝐭𝐨𝐰𝐲 𝐈𝐧𝐬𝐩𝐞𝐤𝐭𝐨𝐫 𝐒𝐚𝐧𝐢𝐭𝐚𝐫𝐧𝐲 𝐰 𝐆𝐨𝐫𝐳𝐨𝐰𝐢𝐞 𝐖𝐢𝐞𝐥𝐤𝐨𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐦 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞 𝐨 𝐰𝐳𝐫𝐨𝐬́𝐜𝐢𝐞 𝐥𝐢𝐜𝐳𝐛𝐲 𝐳𝐚𝐤𝐚𝐳̇𝐞𝐧́ 𝐰𝐢𝐫𝐮𝐬𝐞𝐦 𝐳𝐚𝐩𝐚𝐥𝐞𝐧𝐢𝐚 𝐰𝐚̨𝐭𝐫𝐨𝐛𝐲 𝐭𝐲𝐩𝐮 𝐀 (𝐖𝐙𝐖 𝐀) 𝐰𝐬́𝐫𝐨́𝐝 𝐦𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚𝐧́𝐜𝐨́𝐰 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚 𝐆𝐨𝐫𝐳𝐨𝐰𝐚 𝐖𝐢𝐞𝐥𝐤𝐨𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐢 𝐨𝐤𝐨𝐥𝐢𝐜.
𝐖𝐙𝐖 𝐀 może przebiegać bezobjawowo, szczególnie u dzieci, jednakże w przypadku rozwinięcia zakażenia objawowego występują następujące symptomy:
- gorączka i ogólne osłabienie
- nudności, wymioty
- bóle brzucha
- zażółcenie skóry i białek oczu (żółtaczka).
Osoba zakażona wydala wirusa już na około 15-21 dni przed pojawieniem się objawów.
𝐃𝐫𝐨𝐠𝐚 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐧𝐨𝐬𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚 𝐰𝐢𝐫𝐮𝐬𝐚
Jest to choroba zakaźna, która przenosi się głównie drogą pokarmową (związaną z
niezachowaniem zasad higieny), poprzez spożycie skażonej żywności lub wody, przez kontakt z osobą zakażoną lub z zanieczyszczonymi powierzchniami.
W związku z tym apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad higieny, aby ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się wirusa.
Wirus HAV, który powoduje WZW A, jest wyjątkowo odporny na działanie czynników
zewnętrznych i może przetrwać na powierzchniach od 2 godzin do kilku tygodni (np.
przedmiotach codziennego użytku, takich jak klamki, blaty, sztućce, deski
do krojenia, krany czy toalety).
𝐒𝐩𝐨𝐬𝐨𝐛𝐲 𝐳𝐚𝐩𝐨𝐛𝐢𝐞𝐠𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐳𝐚𝐤𝐚𝐳̇𝐞𝐧𝐢𝐮:
• zachowanie higieny rąk:
- po skorzystaniu z toalety,
- przed jedzeniem i przygotowywaniem posiłków,
- po zmianie pieluch u dzieci,
- po kontakcie z przedmiotami używanymi przez osoby zakażone.
Zaleca się mycie rąk ciepłą wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund oraz korzystanie z jednorazowych ręczników papierowych do osuszania rąk.
• 𝐒𝐳𝐜𝐳𝐞𝐩𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐜𝐢𝐰𝐤𝐨 𝐖𝐙𝐖 𝐀:
składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie kilku miesięcy i zapewnia długotrwałą odporność.
W przypadku wystąpienia objawów chorobowych 𝐧𝐚𝐥𝐞𝐳̇𝐲 𝐧𝐢𝐞𝐳𝐰ł𝐨𝐜𝐳𝐧𝐢𝐞 𝐬𝐤𝐨𝐧𝐬𝐮𝐥𝐭𝐨𝐰𝐚𝐜́ 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐳 𝐥𝐞𝐤𝐚𝐫𝐳𝐞𝐦 i unikać kontaktu z innymi osobami, aby ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa.
LUBUSKIE KONFRONTACJE MUZYCZNE
Etap rejonowy konkursu z fizyki
12 lutego 2025 roku w Gorzowie Wlkp. odbył się etap rejonowy konkursu przedmiotowego z fizyki.
SP 4 reprezentował Maciej Charkot z klasy 8 b.
Maciej uzyskał 51 pkt. tj. 85% i zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu z fizyki, który odbędzie się 9.04.2025 r.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Rejonowy konkurs z geografii
Z radością informujemy, że Sebastian Kolasa z klasy 8d pomyślnie przeszedł etap rejonowy konkursu geograficznego i tym samym zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego! To ogromne osiągnięcie, wymagające szerokiej wiedzy oraz zaangażowania Gratulujemy i trzymany kciuki za dalsze sukcesy!
A tak bawiły się 8 klasy....
- 15
Wyjątkowa wycieczka do firmy ICT POLAND!
- 7
20 lutego uczniowie klasy 5a i 5c mieli okazję odwiedzić firmę ICT POLAND– jedno z czołowych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją papieru i chusteczek higienicznych. Podczas tej niezwykle ciekawej wizyty uczniowie zapoznali się z procesem powstawania papieru Wycieczka była nie tylko edukacyjna, ale także inspirująca – być może wśród naszych uczniów kryją się przyszli inżynierowie i technolodzy papiernictwa!? Dziękujemy firmie ICT za gościnność i możliwość zdobycia nowej wiedzy. Pierwsza lekcja już za nami! Po powrocie zabraliśmy się za mikroskopowanie i przyglądanie się z bliska długim i krótkim włóknom celulozy.
Konkurs przedmiotowy z historii
Sebastian Kolasa, uczeń klasy 8d, zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z historii.
Po eliminacjach szkolnych i rejonowych Sebastian 07 kwietnia br. przystąpi do etapu finałowego konkursu. Organizatorem konkursu jest Lubuskie Kuratorium Oświaty.
Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy!!!
Powiatowa Spartakiada Młodzieży
20 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 odbyły się rozgrywki w koszykówce chłopców w ramach Powiatowej Spartakiadzie Młodzieży.
Nasza drużyna chłopców zajęła drugie miejsce ,wygrywając 4 mecze ,ulegając jedynie SP 3 Kostrzyn nad Odrą. Najwięcej emocji i dramaturgii przyniosło spotkanie z gospodarzami turnieju - SP1 Kostrzyn nad Odrą, z którego nasi chłopcy wychodzą zwycięsko. Podziękowania i gratulację dla całej drużyny za ambitną postawę . Skład SP4: Marcel Bielecki 6A, Kacper Dubik 6A, Mateusz Mroziński 6A, Aleksander Pilecki 6A, Adam Badowski 6C, Wiktor Dybka 6C, Maciej Dzieciątkowski 6C oraz Daniel Fedets 6c. Opiekun Robert Guźniczak.
BohaterON x MŁODE GŁOWY 2024
Bezpiecznych ferii i do zobaczenia 3 lutego
Rekrutacja na rok szkolny 2025/2026
Archiwum Aktualności