• FINALIŚCI KONKURSU ORNITOLOGICZNEGO PT.,,PTASIE PROBLEMY’’

     • Uczniowie naszej szkoły, Anna Dawidziak (kl.6d), Blanka Lewandowska (kl.6d) i Maciej Charkot (kl.6b) zostali finalistami tegorocznej edycji, dwuetapowego konkursu ornitologicznego, organizowanego przez PN ,,Ujście Warty’’. Konkurs jest objęty patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty .

      I etap konkursu był teoretyczny i dotyczył wiadomości na temat biologii ptaków, znajomości ptaków z parku narodowego oraz ich siedlisk , ochrony, występowania, gniazdowania i żerowania.

      II etap konkursu to praca terenowa i działania praktyczne w obrębie zamieszkania i najbliższej okolicy. Zebrane wyniki, obserwacje i  wnioski zostały przedstawione w prezentacji multimedialnej, którą oceniała komisja z PN ,,Ujście Warty’’.

      Nasza ,,trójka ‘’ ornitologów wykazała się dużą wiedzą i umiejętnościami badawczymi w czasie obserwacji i działań terenowych, które do łatwych nie należą. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że ptaki nie są szczególnym i powszechnym tematem zainteresowań młodzieży a naszej drużynie udało się przełamać ten stereotyp.

      Bardzo mocno gratulujemy naszym 6-klasistom tytułu FINALISTY !!!

     • WYNIKI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO KANGUR 2023

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE KANGUR MATEMATYCZNY. Jak co roku, uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem zawierającym różnorodne zadania matematyczne.

      Miło nam poinformować, że nasi uczniowie otrzymali następujące oceny:
      Mikłaszewska Agnieszka z klasy 3b - bardzo dobry.
      Dzierżawski Piotr z klasy 2c – wyróżnienie,
      Hołowko Dawid z klasy 3a - wyróżnienie,
      Michalski Mateusz z klasy 3c - wyróżnienie,
      Charkot Maciejz klasy 6b - wyróżnienie,
      Kopera Wojciech z klasy 6b - wyróżnienie,
      Wawruszczak Łukasz z klasy 8e – wyróżnienie.

      Gratulujemy!

     • Dzień w piżamie

     • 17 maja w naszej szkole będziemy obchodzić Dzień w piżamie!

      Dzień Piżamy - to Dzień solidarności z chorymi dziećmi. Dziećmi, które spędzają większość swojego czasu w szpitalnych lub domowych łóżkach, dzieci, które bawią się, uczą, czytają słuchają muzyki właśnie w piżamach.Dlatego tego dnia zachęcamy WSZYSTKICH do ubrania się w piżamę. Jeśli uczeń nie ma ochoty prosimy, aby w ramach solidarności z akcją przyczepił do koszulki kartkę z napisem #dzieńwpiżamie.

      Tego dnia:➡️ odbędzie się bieg w piżamie➡️ malowanie twarzy➡️ kalambury➡️ zabawa podłoga to lawa➡️ zabawa co tu nie pasuje?➡️zabawa niezwykłe konsekwencje

     • Konstytucja 3 Maja

     • Święto Narodowe Trzeciego Maja to święto państwowe, które obchodzone jest w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów ( czyli Polski i Litwy połączonych unią ). Konstytucja, to podstawowy zbiór praw obowiązujących w danym państwie, a ta uchwalona 3 maja 1791 roku miała szczególne znaczenie. Uważa się, że była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z roku 1787.

      Konstytucja 3 maja była niezwykle ważna dla naszego kraju. Ujęta była w 11 artykułach. Wprowadzała podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Konstytucja ograniczała przywileje uboższej szlachty, natomiast chłopów oddawała pod opiekę państwa. Był to pierwszy krok w kierunku zniesienia poddaństwa chłopów i nadania praw wyborczych tej największej i najbardziej wyzyskiwanej klasie społecznej. Konstytucja usunęła liberum vetu, zniosła unię polsko-litewską , jednocząc oba kraje w jedno państwo. Zmieniała zasady wyboru króla.

      Już 5 maja 1791 roku dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji zostało zabronione przez Niemców i Rosjan . Również władze komunistyczne zabroniły świętowania. Dopiero po zmianie ustroju, od 1990 roku, Święto Konstytucji 3 Maja należy do jednych z najważniejszych polskich świąt.

     • Przyrodniczy 1 z 10

     • Przyrodniczy 1 z 10 za nami!!!

      Teleturniej dostarczył nam sporo emocji i dobrej zabawy, a uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą

      Do wielkiego finału zakwalifikowali się najlepsi z najlepszych

      Sebastian Kolasa z kl. 6d

      Kornel Napor z kl. 5b

      Julian Lachowski z kl. 6d

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na fotorelację!