• Nauczanie zdalne przedłużone, ustalony jest termin egzaminu ósmoklasistów

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 informuje, że zostały podjęte decyzje dotyczące kontynuowania nauczania zdalnego i ustalono termin egzaminu ósmoklasisty.

      Zawieszenie zajęć w szkole i nauczanie zdalne zostało przedłużone do 26 czerwca 2020 r.

      Egzaminy ósmoklasistów odbędą się w dniach 16-18 czerwca 2020 r.

      Marzanna Senger

    • Konstytucja 3 Maja
     • Konstytucja 3 Maja

     • Święto Narodowe Trzeciego Maja  to święto państwowe, które obchodzone jest w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów (czyli Polski i Litwy połączonych unią). Konstytucja, to podstawowy zbiór praw obowiązujących w danym państwie, a ta uchwalona 3 maja 1791 roku miała szczególne znaczenie. Uważa się, że była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z roku 1787.

       Konstytucja 3 maja była niezwykle ważna dla naszego kraju. Ujęta była w 11 artykułach. Wprowadzała podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Konstytucja ograniczała przywileje uboższej szlachty, natomiast chłopów oddawała pod opiekę państwa. Był to pierwszy krok w kierunku zniesienia poddaństwa chłopów i nadania praw wyborczych tej największej i najbardziej wyzyskiwanej klasie społecznej.
      Konstytucja usunęła liberum veto, zniosła unię polsko-litewską, jednocząc oba kraje w jedno państwo. Zmieniała zasady wyboru króla.

      Już 5 maja 1791 roku dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji zostało zabronione przez Niemców i Rosjan. Również władze komunistyczne zabroniły świętowania. Dopiero po zmianie ustroju, od 1990 roku, Święto Konstytucji 3 Maja należy do jednych z najważniejszych polskich świąt.  

      Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją uczennicy klasy 6b Oliwii  Jakubiec- Stanisław August Poniatowski - Stanislaw-August-Poniatowski-prezentacja.pdf​​​​​​​.

     • DARMOWE KSIĄŻKI W INTERNECIE

     • Na czas zamknięcia szkół biblioteka pragnie wskazać uczniom, gdzie mogą znaleźć darmowe książki. Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.

      Biblioteki cyfrowe (wolny dostęp):

      - WolneLektury.pl

      - Lektury.gov.pl

      - ChmuraCzytania.pl

      - Polonia.pl

      Oferty Firm:

      - Empik Premium (bezpłatnie przez 60 dni)

      - Publio (darmowe ebooki)

      - Nexto (księgarnia)

      Audiobooki:

      - Polska-Poezja.pl

      - Spotify

      - Audio-Bajki.pl

      - Bajkowisko.pl

      - Polskie Radio Dzieciom

       

      Zachęcamy do skorzystania z wymienionych stron.

      Bibliotekarze