• Nauczanie zdalne przedłużone, ustalony jest termin egzaminu ósmoklasistów

• Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 informuje, że zostały podjęte decyzje dotyczące kontynuowania nauczania zdalnego i ustalono termin egzaminu ósmoklasisty.

Zawieszenie zajęć w szkole i nauczanie zdalne zostało przedłużone do 26 czerwca 2020 r.

Egzaminy ósmoklasistów odbędą się w dniach 16-18 czerwca 2020 r.

Marzanna Senger

• Konstytucja 3 Maja

• Święto Narodowe Trzeciego Maja  to święto państwowe, które obchodzone jest w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów (czyli Polski i Litwy połączonych unią). Konstytucja, to podstawowy zbiór praw obowiązujących w danym państwie, a ta uchwalona 3 maja 1791 roku miała szczególne znaczenie. Uważa się, że była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z roku 1787.

Konstytucja 3 maja była niezwykle ważna dla naszego kraju. Ujęta była w 11 artykułach. Wprowadzała podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Konstytucja ograniczała przywileje uboższej szlachty, natomiast chłopów oddawała pod opiekę państwa. Był to pierwszy krok w kierunku zniesienia poddaństwa chłopów i nadania praw wyborczych tej największej i najbardziej wyzyskiwanej klasie społecznej.
            Konstytucja usunęła liberum veto, zniosła unię polsko-litewską, jednocząc oba kraje w jedno państwo. Zmieniała zasady wyboru króla.

Już 5 maja 1791 roku dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji zostało zabronione przez Niemców i Rosjan. Również władze komunistyczne zabroniły świętowania. Dopiero po zmianie ustroju, od 1990 roku, Święto Konstytucji 3 Maja należy do jednych z najważniejszych polskich świąt.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją uczennicy klasy 6b Oliwii  Jakubiec- Stanisław August Poniatowski - Stanislaw-August-Poniatowski-prezentacja.pdf​​​​​​​.

• DARMOWE KSIĄŻKI W INTERNECIE

• Na czas zamknięcia szkół biblioteka pragnie wskazać uczniom, gdzie mogą znaleźć darmowe książki. Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.

Biblioteki cyfrowe (wolny dostęp):

- WolneLektury.pl

- Lektury.gov.pl

- ChmuraCzytania.pl

- Polonia.pl

Oferty Firm:

- Empik Premium (bezpłatnie przez 60 dni)

- Publio (darmowe ebooki)

- Nexto (księgarnia)

Audiobooki:

- Polska-Poezja.pl

- Spotify

- Audio-Bajki.pl

- Bajkowisko.pl

- Polskie Radio Dzieciom

Zachęcamy do skorzystania z wymienionych stron.

Bibliotekarze