• Tydzień Edukacji Globalnej

          • W dniach 18-24 listopada odbywała się 21 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej pod tytułem: „Obudźmy się to ostatni dzwonek dla klimatu.”

            Edukacja globalna to działania edukacyjne i informacyjne mające na celu wyjaśnienie, na czym polegają problemy rozwoju współczesnego świata. Jej zadaniem jest pobudzać do krytycznej i świadomej refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami, które w kontekście globalnym wywierają pozytywny bądź negatywny wpływ na jakość życia ludzi w innych krajach. W rezultacie edukacja globalna powinna prowadzić do osobistego zaangażowania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi na świecie i włączenia się w proces budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.

            Nasza szkoła w ramach tej akcji przystąpiła do projektu „Godziny wychowawcze ze światem”. Jest to całoroczny cykl zajęć, które stanowią zaproszenie do zgłębienia wyzwań współczesnego świata. Uczniowie podczas zajęć wychowawczych i lekcji geografii zostaną wprowadzeni w tematykę problemów globalnych, tj.: zmiany klimatyczne, brak dostępu do wody, głód, konflikty zbrojne itp. Podczas zajęć uczniowie zyskają cenną wiedzę, ale także  nauczą się kształtować postawy odpowiedzialności, szacunku, uczciwości, otwartości, odpowiedzialności czy osobistego zaangażowania. 

            Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole rozpoczął się konkursem UpCycling – wyższa forma recyklingu, którego celem było wtórne przetworzenie odpadów na przedmioty użyteczne. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli Julia Grygorczyn i Maciej Rajkiewicz, którzy skonstruowali ciekawe przedmioty. Jednym z nich było ponowne wykorzystanie butelek, jednak tym razem nie służyły one do napojów, a jako zabawne okulary, które można wykorzystać np. w karnawale. Drugi przedmiot był bardzo praktyczny, a mianowicie był to przybornik na długopisy czy kredki.  Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się, że problemy współczesnego świata nie pozostają nam obce. Wspólnie walczmy o czyste środowisko.

            Kolejnym naszym działaniem było wprowadzenie uczniów w problematykę związaną ocieplaniem się klimatu pt. „A czy ty czujesz klimat?” Uczniowie zdobyli cenną wiedzę jak w małych krokach przeciwdziałać ociepleniu się klimatu.

            Problemy globalne to także problem głodu i niedożywienia, z którym zmagają się kraje w Afryce i Azji. Ten problem poruszany był w klasach ósmych. Uczniowie dowiedzieli się, że nie należy marnować żywności i trzeba nauczyć się rozsądnie gospodarować naszymi zasobami.

            WSPÓLNIE DBAJMY O NASZE ŚRODOWISKO

                                                                                                                                          Opracowała Anna Gąsiorowska

          • Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek 2020

          • Dnia 10 stycznia 2020 roku w świetlicy szkolnej odbył się szkolny konkurs kolęd i pastorałek. Uczestnicy podzieleni byli na trzy grupy wiekowe: w klasie przedszkolnej laureatem został Przemysław Urbanowicz, a wyróżnieni zostali Julia Szałkiewicz  i Weronika Nowak. W klasach 1-3 laureatką została Idalia Pawłowska, a wyróżnieni zostali: Rozalia Biernacka, Kornel Napor, Sebastian Kolasa, Aleksandra Granos. W klasach 4-8 tytuł laureata zdobyła Wiktoria Urbanowicz,  a wyróżnieni zostali: Anna Drohomirecka, Weronika Pieczykolan, Wiktoria Sądel, Wiktoria Mleczek, Milena Szandurska, Pola Wolska, Nikola Zaremba.

            Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Mai Siroń, pani Małgorzaty Skrzydlewskiej, pani Ilony Brzezińskiej  i pana Jarosława  Frieske za pomoc w organizacji konkursu. Gratulujemy wszystkim wykonawcom i zapraszamy za rok.

            siostra Alicja Plewka i Sławomir Młynarczak

          • Bal karnawałowy klasa 1-3

          • 9 stycznia w godzinach popołudniowych uczniowie klas I- III spotkali się na balu karnawałowym. Uczestnicy balu przybyli w różnorodnych przebraniach. Wszyscy bawili się doskonale. Zapraszamy do galerii zdjęć.

            Halina Kochanowska

          • Nasza reprezentacja w konkursach przedmiotowych

          • W listopadzie i grudniu  zostały przeprowadzone etapy szkolne konkursów przedmiotowych. Celem każdego uczestnika konkursu przedmiotowego jest uzyskanie tytułu laureata. Droga do sukcesu nie jest jednak łatwa. Najpierw należy uzyskać odpowiednią liczbę punktów na etapie szkolnym, następnie na etapie rejonowym, a zwieńczeniem zmagań jest finał wojewódzki. Do etapów rejonowych zakwalifikowali się uczniowie, którzy zdobyli na etapie szkolnym minimum 85% punktów.

            Oto nasza reprezentacja do etapu rejonowego:

            • chemia: Jakub Łopata (8c),
            • historia: Jakub Łopata (8c), Adam Kwiatkowski (7d), Sandra Stolarek (8a),
            • język angielski: Natalia Tyrała (8c), Sandra Stolarek (8a), Jakub Madziak (7d), Kornelia Matuszczyk (6d),
            • język niemiecki: Anna Klement (7e),
            • matematyka: Jakub Łopata (8c), Dorian Stokwiszewski (8c), Zofia Charkot (7c), Olaf Migdal (7d), Adam Kwiatkowski (7d),
            • geografia: Piotr Bochenek (7c),
            • język polski: Sandra Stolarek (8a), Jakub Łopata (8c), Olga Grzęda (8c), Nikola Pintér (7c), Zofia Charkot (7c), Karolina Grzywacz (8c), Jakub Madziak (7d), Kacper Chmielewski (8c), Aleksandra Świątkowska (8c)

            Gratulujemy awansu i życzymy naszym uczniom sukcesów na etapie rejonowym i wojewódzkim.

          • Razem na Święta

          • W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej zachęcający do włączenia się w akcję Razem na Święta, samorząd uczniowski naszej szkoły zorganizował zbiórkę paczek i kartek świątecznych dla osób chorych, samotnych, potrzebujących pomocy. Dzięki zaangażowaniu i pomocy naszych uczniów, ich rodziców i wychowawców klas, udało się przygotować 50 paczek dla pacjentów Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego kostrzyńskiego szpitala oraz ciasto i 60 kartek z życzeniami dla pensjonariuszy kostrzyńskiego Domu Seniora.

            Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas .Pragniemy żeby ten czas był piękny i radosny dla wszystkich. Mamy nadzieję, że udało nam się sprawić radość i wywołać uśmiech.

            Nie jest bogatym ten, kto dużo ma , lecz ten, kto dużo daje - Erich Fromm

            Dziękuję wszystkim za dary serca.

            Halina Kochanowska-opiekun samorządu uczniowskiego

          • Świąteczne LAPBOOK’I

          • 19 grudnia odbyły się warsztaty świąteczne zorganizowane przez bibliotekę szkolną. Uczniowie klasy 1d dowiedzieli się czym jest lapbook, jakie pełni funkcje i jak należy go wykonać. Dzieci były bardzo zainteresowane i chętnie współpracowały. Uczestnicy warsztatów rozwiązywali zagadki, kolorowali świąteczne malowanki, wycinali, dopasowywali odpowiednie elementy, a przede wszystkim uczyli się poprzez zabawę. Na koniec warsztatów uczniowie otrzymali za wzorową pracę: świąteczne naklejki, pieczątki motywujące oraz słodki prezencik.

            Biblioteka szkolna zaprasza chętne klasy do udziału w warsztatach  (tematyka do ustalenia). Zainteresowanych wychowawców prosimy o kontakt.

            Ilona Brzezińska, Ewa Proszyk

          • Konkurs - Polscy Święci

          • W drugiej połowie listopada odbył się konkurs plastyczny pt. "Polscy święci znani w świecie" dla wszystkich uczniów klas I-VIII. Prace zostały wykonane w dowolnej technice. Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie: Turowska Dominika 2a, Pawłowska Idalia 2a, Mikłaszewska Anna 2b, Bianka Góra 3a, Hanna Sulik 3b, Wiśniewska Agata 6b, Lewicka Jagoda 7d.  Gratulujemy zwycięzcom, zapraszamy do galerii zdjęć.

            Nauczyciele religii.

          • Podsumowanie akcji „I ty możesz zostać świętym Mikołajem”

          • Od 25.11 do 03.12 w naszej szkole trwała akcja charytatywna I ty Możesz zostać świętym Mikołajem. To już tradycja, że w grudniu wspomagamy nasza pomocą podopiecznych Regionalnej Placówki Opiekuńczo Terapeutycznej. W tym roku odbyła się już 7 edycja tej akcji, a jej efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.  Na prośbę pracowników ośrodka zbieraliśmy wyłącznie rzeczy nowe i mimo że nasi rodzice i uczniowie nie raz dali się poznać jako osoby o szczerym i otwartym sercu w tym roku pobiliśmy rekord. Dzięki Państwa pomocy 6 grudnia zawieźliśmy do Dębna kilka kartonów książek, przyborów szkolnych, plastycznych,  ubrań, pościeli, kosmetyków, pieluszek jednorazowych, maskotek, słodyczy, zabawek dla najmłodszych.

                 W ośrodku do którego w imieniu naszych uczniów pojechały dwie wolontariuszki Lena Zając i Daria Abrasowicz zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez Panią dyrektor Marię Żukrowską -Mróz, opiekunów oraz kilkoro podopiecznych placówki w tym przesympatycznego Dominika, którego poznaliśmy w zeszłym roku.  Podczas godzinnej wizyty pani dyrektor oprowadziła nas po placówce opowiadając o podopiecznych, rodzajach pomocy udzielanej dzieciom, potrzebach i marzeniach ponad 40 mieszkańców. W trakcie naszej wizyty Pani Maja Siroń prowadziła zajęcia dla kilku podopiecznych RPOT przy użyciu teatru Kamishibai.

                    Ten sukces nie byłby możliwy bez wielkiego zaangażowania uczniów, nauczycieli oraz ogromnego wsparcia i hojności Rodziców. Szczególne podziękowania składamy na ręce pani Katarzyny Mularskiej-Mazur, która w bardzo krótkim czasie zorganizowała samochód, którym przewieźliśmy nasze prezenty.

             

            Opiekun szkolnego koła wolontariatu

            Magdalena Andrearczyk

          • Kiermasz wypieków zakończony sukcesem

          • 2 grudnia odbył się charytatywny kiermasz wypieków zorganizowany przez szkolne koło wolontariatu, samorząd uczniowski i Radę Rodziców. Dochód z kiermaszu - 824 zł 80 gr przeznaczony został na zakup mat rehabilitacyjnych dla podopiecznych Regionalnej Placówki Terapeutyczno-Opiekuńczej w Dębnie.Dziękujemy Rodzicom za upieczenie pysznych ciast, a kupującym za liczny udział w akcji.Szczególne podziękowania kierujemy do Pań, które sprzedawały ciasto, Pani Justyny Sulik, Pani Marzeny Kopery i Pani Doroty Urbanowicz .

            Halina Kochanowska- opiekun SU

          • „DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA” W BIBLIOTECE

          • W środę, dnia 27 listopada 2019 r. w bibliotece szkolnej zorganizowano urodziny Misia dla klasy „O”. Dzieci przybyły na uroczystość ze swoimi pluszakami. W czytelni czekały na nie różne atrakcje. Na początku mali goście oglądali kolorowe ilustracje przeróżnych misiów i próbowali odgadnąć z jakiej bajki pochodzą? Następnie chętne dzieci rysowały na tablicy  dowolnego misia z zawiązanymi oczkami. Rysunki wychodziły im przezabawne. Kolejnym zadaniem dla naszych maluchów było ozdabianie ciasteczkowych misiów lukrowymi pisakami w różnych kolorach. Misie były nie tylko bardzo kolorowe, ale również bardzo smaczne! Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały również opowiadania „W sklepie z zabawkami” z książeczki Czesława Janczarskiego „Miś Uszatek”. Czas spędzony w bibliotece, na urodzinach Misia, upłynął im w miłej atmosferze. Na koniec okazało się, że jeden z misiów przemówił do dzieci ludzkim głosem...

            Bibliotekarze: E. Proszyk i I. Brzezińska

          • Andrzejki klas trzecich

          • 28 listopada klasy trzecie bawiły się na popołudniowych  zabawach andrzejkowych. Uczniowie sami przygotowali atrakcyjne gry i śmieszne zadania. Były tańce w parach, muzyczne krzesełka, ciuciubabka, taneczna kartka i inne atrakcje. Wszyscy chętnie włączali się do tańców. Utrudzeni zabawą posilali się przygotowanymi przez Mamy, galaretkami , ciasteczkami i napojami. Zabawa była bardzo udana.

            Halina Kochanowska

          • Finał MasterChefa rozstrzygnięty

          • Z inicjatywy samorządu uczniowskiego 25 listopada  odbył się I szkolny konkurs kulinarny MasterChef. Trzech finalistów z różnych klas przystąpiło do rywalizacji o tytuł MasterChefa. Uczestnicy w ciągu 30 minut mieli do wykonania zadanie pt.” Ziemniak w roli głównej”. Cała trójka  skończyła zadanie konkursowe przed czasem. Jury oceniało : „Ziemniaczkowy pociąg” wykonany przez Lenę Gojtkę , „Finałowe ziemniaczki w koszulkach”—Konrada Gumbisa oraz „Ziemniaczkowy bałagan”- przyrządzony przez Hanię Sulik. Puchar i tytuł pierwszego  szkolnego MasterChefa  otrzymała Lena Gojtka , uczennica  klasy II a, Hania Sulik z klasy III b oraz Konrad Gumbis  z klasy VI d zajęli ex aequo drugie miejsce.

            Gratulujemy finalistom !

            Halina Kochanowska- opiekun SU

          • „Dzień Pluszowego Misia”

          • 25 listopada br.  po raz czwarty  obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Tradycyjnie już, uczniowie z najmłodszych klas przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki, które zostały  uwiecznione podczas długiej przerwy na wspólnej fotografii.

            Halina Kochanowska-opiekun SU

          • Wyniki konkursu bibliotecznego „Mistrz alfabetu”

          • W listopadzie odbył się konkurs biblioteczny „Mistrz alfabetu”, w którym  wzięło udział 28 uczniów z klas II i III. Uczniowie mieli za zadanie ułożyć  losowo wybrane książki z półek w porządku alfabetycznym. Uczestnicy wykonywali zadanie na czas, co było dla nich bardzo ekscytujące. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i wywoływał wśród dzieci wiele pozytywnych emocji. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo drobne upominki.

            Uczniowie z najlepszym czasem w klasach II:

            I miejsce – Iga Teraźniewska (II a);

            II miejsce –Paulina Nagórna (II c);

            III miejsce –Anna Harasymek (II c);

            Uczniowie z najlepszym czasem w klasach III:

            I miejsce –Sebastian Kolasa (III d);

            II miejsce – Wojciech Kopera (III b);

            III miejsce – Kornelia Sych (III c);

            Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w innych konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną.

             

            Bibliotekarze: Ewa Proszyk i Ilona Brzezińska

          • Żywa lekcja historii

          • 25 listopada w klasie 2a odbyła się żywa lekcja historii, którą poprowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Historyczno - Kulturalnego Tempelburg Marcin Gojtka i Darek Franz. Ubrani w stroje i zbroje rycerskie, zainteresowali uczniów swoją pasją; Historią o czasach, kiedy w okolicy Kostrzyna, a dokładnie w Chwarszczanch rezydowali rycerze zakonni - templariusze. Opowiedzieli o strojach w średniowieczu, o uzbrojeniu rycerzy jak i zwykłych wojowników; czym się zajmowali, jak mieszkali i co jedli. Zaprezentowali swoje osiągnięcia w pracach archeologicznych i poszukiwaniach. Wciągnęli uczniów w dyskusję i opowiadania, którym nie było końca. Robili różne konkursy wiedzy historycznej, w której  dzieci świetnie się sprawdziły i na większość pytań potrafiły prawidłowo odpowiedzieć. Lekcja ta wywarła na uczniach duże wrażenie i pozostanie w ich pamięci na bardzo długo.
             

          • II etap konkursu „Master Chef”

          • 18 listopada 2019r. odbył się II etap Szkolnego Konkursu „Master Chef”. Uczestnicy  losowali numer stanowiska, na którym w czasie  45 minut przygotowali desery. Jury , które stanowiło prezydium samorządu uczniowskiego, oceniało; walory smakowe, wygląd i estetykę podania, oryginalną nazwę dania i kreatywność. Konrad Gumbis  z klasy VI d ,przygotował „ Słodki raj”, Lena Gojtka , uczennica klasy II a , -„ „Mleczną przygodę , Dominika Turowska z klasy II a, tort „ Adwentowa wiśnia”, Bianka Góra – uczennica klasy III a przygotowała naleśniki z serem „ Urodzinowe szaleństwo”, Hanna Sulik- z klasy III b – „Pucharki szczęścia” i Hanna Burzmińska z klasy III b- „ Owocowe Chmurki”.

            Jury wyłoniło trzech finalistów. Są to : Konrad Gumbis , Lena Gojtka i Hanna Sulik.

            Finał odbędzie się 25 listopada o godzinie 15.00 w sali 108.

            Dziękujemy uczestnikom II etapu  za udział . Gratulujemy im talentu i odwagi.

            Halina Kochanowska- opiekun samorządu uczniowskiego

          • Wspólne wykonanie kotylionów i kokard niepodległościowych

          • 7 listopada 2019 r. po raz kolejny naszą szkołę odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Stonoga” oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Do grupy naszych gości dołączyła klasa 6b, aby wspólnie w świetlicy szkolnej wykonać kotyliony oraz kokardy  niepodległościowe. Spotkanie oprócz walorów artystycznych miało charakter integracyjny . Dzieci bez obaw współpracowały z osobami z niepełnosprawnością, co świadczy o tolerancji i zrozumieniu dzieci. Wstążeczki niepodległościowe zostały przekazane do Urzędu Miasta Kostrzyn nad Odrą.

            Joanna Tarabuła

          • CZYTANIE WARTE ZACHODU

          • Wojewódzki Ośrodek Metodyczny, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza – Oddział Gorzów, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej oraz Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim zapraszają uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych województwa lubuskiego do udziału w VII Konkursie CZYTANIE WARTE ZACHODU objętym patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty.

            Konkurs składa się z trzech etapów. I stopień (szkolny) konkursu sprawdza znajomość 10 książek wskazanych przez organizatora (spis lektur dostępny w bibliotece szkolnej). Finaliści i laureaci konkursu uzyskują punkty rekrutacyjne, zgodnie z Zarządzeniem Lubuskiego Kuratora Oświaty w sprawie rekrutacji do szkół publicznych w roku szkolnym 2020/2021. Szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece szkolnej.

            Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie!

            Bibliotekarze: Ilona Brzezińska i Ewa Proszyk

    • Kontakty

      • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 W KOSTRZYNIE NAD ODRĄ
      • Sekretariat: tel/fax 095 752 30 21 Sekretariat czynny w godz. 7.30-15.30 sp4kostrzyn.pl
      • ul. Sienkiewicza 6, 66-470 Kostrzyn nad Odrą Adres do e-Doręczeń: AE:PL-33502-45245-EFTRI-33 Poland
    • Logowanie