W dniach 18-24 listopada odbywała się 21 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej pod tytułem: „Obudźmy się to ostatni dzwonek dla klimatu.”
Edukacja globalna to działania edukacyjne i informacyjne mające na celu wyjaśnienie, na czym polegają problemy rozwoju współczesnego świata. Jej zadaniem jest pobudzać do krytycznej i świadomej refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami, które w kontekście globalnym wywierają pozytywny bądź negatywny wpływ na jakość życia ludzi w innych krajach. W rezultacie edukacja globalna powinna prowadzić do osobistego zaangażowania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi na świecie i włączenia się w proces budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.
Nasza szkoła w ramach tej akcji przystąpiła do projektu „Godziny wychowawcze ze światem”. Jest to całoroczny cykl zajęć, które stanowią zaproszenie do zgłębienia wyzwań współczesnego świata. Uczniowie podczas zajęć wychowawczych i lekcji geografii zostaną wprowadzeni w tematykę problemów globalnych, tj.: zmiany klimatyczne, brak dostępu do wody, głód, konflikty zbrojne itp. Podczas zajęć uczniowie zyskają cenną wiedzę, ale także nauczą się kształtować postawy odpowiedzialności, szacunku, uczciwości, otwartości, odpowiedzialności czy osobistego zaangażowania.
Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole rozpoczął się konkursem UpCycling – wyższa forma recyklingu, którego celem było wtórne przetworzenie odpadów na przedmioty użyteczne. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli Julia Grygorczyn i Maciej Rajkiewicz, którzy skonstruowali ciekawe przedmioty. Jednym z nich było ponowne wykorzystanie butelek, jednak tym razem nie służyły one do napojów, a jako zabawne okulary, które można wykorzystać np. w karnawale. Drugi przedmiot był bardzo praktyczny, a mianowicie był to przybornik na długopisy czy kredki. Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się, że problemy współczesnego świata nie pozostają nam obce. Wspólnie walczmy o czyste środowisko.
Kolejnym naszym działaniem było wprowadzenie uczniów w problematykę związaną ocieplaniem się klimatu pt. „A czy ty czujesz klimat?” Uczniowie zdobyli cenną wiedzę jak w małych krokach przeciwdziałać ociepleniu się klimatu.
Problemy globalne to także problem głodu i niedożywienia, z którym zmagają się kraje w Afryce i Azji. Ten problem poruszany był w klasach ósmych. Uczniowie dowiedzieli się, że nie należy marnować żywności i trzeba nauczyć się rozsądnie gospodarować naszymi zasobami.
WSPÓLNIE DBAJMY O NASZE ŚRODOWISKO
Opracowała Anna Gąsiorowska