Najlepiej zapamiętujemy, kiedy działamy, robimy coś samemu. Temu na zajęciach służą metody aktywizujące. Do jednej z nich można zaliczyć metodę stacji dydaktycznych. Jest to metoda, która umożliwia zdobycie wiedzy poprzez doświadczenie, działanie. Podczas zajęć uczniowie przechodzą z jednej stacji do drugiej i wykonują zadanie w swoim tempie. Po przejściu wszystkich stacji, uczeń sprawdza odpowiedzi i sam siebie ocenia.
Metoda stacji stawia ucznia w centrum zajęć przez co umożliwia uczenie się poprzez aktywne działanie. Koncertuje się na samodzielnej pracy ucznia, który sam decyduje o tempie i sposobie swojej pracy. Umożliwia wielozmysłowe uczenie się, co wpływa pozytywnie na proces zapamiętywania. Lernstationen daje możliwość samodzielnego organizowania oraz kontroli procesu własnego uczenia się, uczy odpowiedzialności i współpracy z innymi uczniami. Rozwija pozytywne nastawienie do procesu uczenia się, co może przyczynić się do osiągnięcia wysokich wyników w nauce.
Zajęcia prowadzone metodą stacji zwiększają atrakcyjność lekcji językowych, ponieważ obfitują w ciekawe rozwiązania, wyzwalają w uczniach kreatywność i otwartość oraz motywują ich do nauki.