W dniu 8 listopada 2019 r. (piątek) o symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Konstytucji 3 Maja w Kostrzynie nad Odrą wzięli udział w akcji SZKOŁA DO HYMNU. Akcja została zainicjowana przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży RP. Polegała na odśpiewaniu 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.
Aktualności
„Szkoła do hymnu”
- 4
I ty możesz zostać świętym Mikołajem
W naszej szkole po raz kolejny rusza akcja I ty możesz zostać świętym Mikołajem. Jak co roku będziemy wspierać podopiecznych Regionalnej Placówki Terapeutyczno Opiekuńczej w Dębnie. W tym roku jednak prosimy o rzeczy NOWE lub ewentualnie używane, ale wyłącznie takie, które nie noszą śladów używania. Naszymi prezentami chcielibyśmy sprawić przyjemność dzieciom, rozjaśnić ich rzeczywistość, dać poczucie komfortu. Podopieczni placówki są w bardzo zróżnicowanym wieku, najmłodsze dziecko ma 5 miesięcy, a najstarszy wychowanek 17 lat. Wielu z nich nie tylko jest pozbawionych ciepła rodzinnego, ale również zmaga się z przewlekłymi chorobami, wymaga stałej rehabilitacji. Zapotrzebowanie na pomoc materialną i nie materialną jest ogromne.
W tym roku zbieramy:
- pościel w rozmiarze 140x200,
- piżamki,
- przybory plastyczne: bibuły, krepy, kolorowy papier, kredki, farby, mazaki itp.
- przybory szkolne: zeszyty, długopisy, kleje itp.
- słodycze,
- książeczki w twardych oprawach dla najmłodszych,
- zabawki dla najmłodszych, takie które stymulują zmysły, czyli jeżdżące, wydające dźwięki, świecące itp.
- maty edukacyjne
- akcesoria pielęgnacyjne dla małych dzieci: pieluszki jednorazowe, chusteczki wilgotne, kosmetyki.
Rzeczy można przekazywać wychowawcom lub przynosić do sali 309 do 25 listopada.
Dziękujemy w imieniu dzieci.
Szkolne koło wolontariatu
Wyniki konkursów bibliotecznych „Detektyw Słów” oraz „Biblioteka przyszłości”
W październiku odbył się pierwszy etap konkursu bibliotecznego „Detektyw słów”. Uczniowie uzupełniali tekst brakującymi wyrazami, a następnie wyszukiwali je w słownikach ortograficznych. Uczestnicy z najlepszymi czasami awansowali do finału, który odbył się 5 listopada. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem i wywoływał wiele pozytywnych emocji wśród uczestników. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne nagrody.
Uczniowie z najlepszym czasem - klasy IV:
I miejsce –Maksymilian Kryszczuk (4d);
II miejsce – Natalia Cywicka (4a);
III miejsce – Natalia Muszyńska (4c);
Uczniowie z najlepszym czasem - klasy V:
I miejsce – Amelia Pawluczuk (5a);
II miejsce – Kevin Kisielewicz (5e);
III miejsce – Robert Karwowski (5e);
Na drugi konkurs, przeprowadzony również w październiku, tym razem konkurs plastyczny pt. „Biblioteka przyszłości” wpłynęło bardzo dużo różnorodnych prac. Uczniowie wykazali się wielką inwencją twórczą. Dzieła są bardzo staranne i przemyślane. Przy wejściu do biblioteki, na tablicy, wiszą prace konkursowe, które można podziwiać na przerwach.
Nagrodzeni uczniowie to:
I miejsce- Amelia Abramowicz (1a);
II miejsce – Kornelia Wróbel (2c);
III miejsce – Idalia Pawłowska (2a).
Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w innych konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną.
Bibliotekarze: Ilona Brzezińska i Ewa Proszyk
5
„Szkoła do hymnu”
W dniu 8 listopada 2019 r. (piątek) uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Konstytucji 3 Maja w Kostrzynie nad Odrą wezmą udział w akcji SZKOŁA DO HYMNU. Akcja jest zainicjowana przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży RP. Polega ona na odśpiewaniu 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.
Europejski Dzień Języków Obcych
Dnia 30 października 2019 r. w naszej szkole świętowaliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Jest to dzień, w którym mamy okazję przypomnieć sobie jak wiele korzyści przynosi nam nauka języków obcych. Dzięki znajomości języków jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć innych ludzi oraz bliżej poznać ich tradycje i kulturę. Chętni uczniowie klas 7-8 przygotowali prezentacje dotyczące uprzednio wylosowanych krajów. Mieliśmy okazję podziwiać kolorowe plakaty, na których zapisane zostały ciekawostki dotyczące poszczególnych krajów. W tym roku uczniowie przygotowali między innymi flagi i broszurki na temat prezentowanych państw oraz wybrane potrawy regionalne. Niektórzy uczniowie postarali się swym ubiorem odzwierciedlić regionalne stroje. Zapraszamy do galerii zdjęć.
16
PODARUJ WIERSZ ogólnopolska akcja społeczna im. Zbigniewa Herberta
Zapraszamy wszystkie klasy do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej, ogłoszonej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta pt. „Podaruj wiersz”. Zbigniew Herbert pisał wiersze do przyjaciół, do osób, które cenił, co stało się inspiracją dla powyższej akcji. Inicjatywa polega na odręcznym przepisaniu wybranego przez siebie wiersza i ofiarowania go komuś, dla kogo będzie to ważne. Gest ofiarowania jest gestem kordialności, czasami bywa wsparciem niewypowiedzianych, a napisanych słów. Wiersze można przepisać na papeterię z logo fundacji Zbigniewa Herberta. Uczniowie mogą wymienić się przepisanymi wierszami lub mogą je przekazać np. osobom samotnym, mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej, czy uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy. Gorąco zapraszamy do akcji.
Joanna Tarabuła, Anna Szymańska
Informacja o dniach wolnych od zajęć
Czwartek, 31 października, jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu będą organizowane zajęcie opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy szkolnej.
Piątek, 1 listopada, jest świętem państwowym – Dzień Wszystkich Świętych.
SZKOŁA PAMIĘTA
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. W roku ważnych wydarzeń - 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – pragniemy uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Dlatego nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej Szkoła pamięta. Kulminacja tych aktywności przypadnie na 25 października 2019 r. - ostatni piątek przed 1 listopada.
W ramach akcji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą posprzątają bezimienne i opuszczone groby, zorganizują zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby.
Marzanna Senger
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą
Akcja znicz
Szkolne koło wolontariatu organizuje zbiórkę zniczy, które w następny poniedziałek zostaną zapalone na opuszczonych grobach. Znicze można przynosić do sali 309 lub do wychowawcy do poniedziałku 28.10.
Najładniejsza szafka
22 października odbył się konkurs na „Najładniej udekorowaną szafkę uczniowską”. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy wykazali się zaangażowaniem i kreatywnością. Pierwsze miejsce zajęła szafka należąca do uczniów klasy III b - Aleksandra Wołkowskiego i Oliviera Stańczaka. Nagrody otrzymali również: Hania Sulik, Zuzia Oziembłowska, Sonia Jędrzejczak, Weronika Poznańska, Emilia Trusow, Amelia Czernysz, Hania Burzmińska, Agnieszka Owsian, Wojtek Kopera, Lena Nazwalska, Lena Ferwon, Anastazja Ciesielska, Lena Krzyżanowska,Lena Cuber, Nadia Matuszczyk, Daria Abrasowicz, Julia Kudła i Bartosz Bialuk.
H. Kochanowska
PLAKAT NIEPODLEGŁOŚCIOWY
Lekcje wychowawcze ze światem program Polskiej Akcji Humanitarnej
Uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami przystąpiły do programu organizowanego przez Polską Akcję Humanitarną pod tytułem "Lekcje wychowawcze ze światem"
W ramach programu uczniowie wezmą udział w cyklu lekcji wychowawczych i lekcji geografii podczas, których zdobędą podstawową wiedzę na temat zmian klimatycznych, poznają wpływ jednostki na globalne procesy, zrozumieją przyczyny i konsekwencje zjawisk atmosferycznych, będą kształtowali postawę otwartą, pełną szacunku, uczciwości, empatii, osobistego zaangażowania, odpowiedzialności za własne czynny jak i przyszłość następnych pokoleń.
Magdalena Andrearczyk, Alina Klimaszewska, Krystyna Srokowska, Anna Gąsiorowska
ZBIERAMY PLASTIKOWE NAKRĘTKI DLA ZUZI KOŻUSZEK
Zuzia jest mieszkanką Kostrzyna nad Odrą. Urodziła się w marcu 2014 roku jako niewydolny oddechowo wcześniak (1515g). Dziewczynka cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, dlatego od urodzenia jest intensywnie rehabilitowana. Jest pod opieką lekarzy, fizjoterapeutów, psychologa, pedagoga oraz logopedy. Dzięki ciągłej, bardzo intensywnej rehabilitacji Zuzia raczkuje, siedzi, podejmuje próby chodzenia z balkonikiem i jeżdżenia na trójkołowym rowerze rehabilitacyjnym. Jest dzieckiem o ogromnym potencjale i niesamowitej sile charakteru, dlatego wytrwale zmaga się ze swoją niepełnosprawnością i poprzez rehabilitację dąży do osiągnięcia najważniejszego celu- pierwszych samodzielnych kroków.
Od poniedziałku 7 października przy wejściu do szkoły będzie wystawiony pojemnik na nakrętki.
Dochód ze sprzedaży nakrętek przeznaczony jest na rehabilitację, terapię, pomoce oraz sprzęty rehabilitacyjne.
www.dzieciom.pl/podopieczni/26373
facebook: Pomoc dla Zuzi Kożuszek
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych! Październik 2019r.
W związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka przygotowała w październiku wiele ciekawych akcji i konkursów, do udziału w których serdecznie zaprasza uczniów, nauczycieli oraz rodziców.
Co przygotowaliśmy?
1.Konkurs plastyczny pt. ” Biblioteka przyszłości” dla uczniów klas 1-3.
2.Konkurs „Mistrz alfabetu” dla klas 2-3.
3.Konkurs „Detektyw słów” dla klas 4-8.
4.Akcja: „Książka niespodzianka” – chętni uczniowie wypożyczają książki zapakowane w papier, nie wiedzą, jaka książka się tam kryje.
5. Akcja projektowania zakładek do książek dla dzieci z klas 1-3.
6. Pisanie życzeń przez chętnych czytelników (uczniowie, rodzice, nauczyciele) dla bibliotekarzy na długim arkuszu papieru zawieszonym na drzwiach do biblioteki (przez cały październik).
7. Wystawa biblioteczna pt. „ Październikowe rocznice urodzin i śmierci znanych pisarzy”. Zapoznanie się z ich twórczością.
8. Głośne czytanie bajek w czytelni przez chętne dzieci i aktyw biblioteczny.
Szczegółowe informacje dostępne w bibliotece szkolnej.
Serdecznie zapraszamy!
Bibliotekarze
Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603) Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 informuje o ustalonych w roku szkolnym 2019-2020 dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno– wychowawczych. Dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych są:
• 11 października 2019 r. (piątek) - dodatkowy dzień wolny, w związku z organizacją Dnia KEN,
• 31 października 2019 r. (czwartek) - dodatkowy dzień wolny przed Wszystkimi Świętymi,
• 29, 30 kwietnia 2020 r. (środa, czwartek) – dodatkowe dni wolne przed świętem majowym,
• 12 czerwca 2020 r. (piątek) – dzień po Bożym Ciele.
Ponadto dniem wolnym od zajęć lekcyjnych jest Dzień Edukacji Narodowej przypadający w poniedziałek 14 października.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła w tym roku przystąpiła do udziału w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Organizatorem Głównym ŚDTM jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego. Wydawnictwo zostało założone w 1995 roku przez Andrzeja Grabowskiego, twórcy kart Grabowskiego oraz pomysłodawcy Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jest to już szósta edycja tej imprezy.
Uczniowie dwa tygodnie przed przeprowadzeniem ŚDTM przygotowywali na kartkach A4 fraszki i rymowanki związane z tabliczką mnożenia. Kartki z wierszykami wywieszone zostały na drzwiach sal matematycznych.
W czwartek 3 października przeprowadziliśmy na wszystkich lekcjach matematyki test z tabliczki mnożenia, następnie uczniowie nawzajem sprawdzali swoje wyniki. Za poprawne rozwiązanie testu nagrodzeni zostali plusami. Tego samego dnia na przerwie śniadaniowej o godzinie 11.35 i pierwszej obiadowej o godzinie 12.40 na pierwszym i drugim piętrze komisje złożone z uczniów klas ósmych egzaminowały chętnych uczniów i nauczycieli. Nagrodą za poprawne rozwiązanie zadania były cukierki.
Radosław Baszyński
5
Piątek i poniedziałek są dniami wolnymi od zajęć lekcyjnych
Informujemy, że piątek – 11 października i poniedziałek – 14 października są dniami wolnym od zajęć lekcyjnych. W świetlicy są organizowane dla uczniów naszej szkoły zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
Kosz pełen jesiennych skarbów
23 września przyszła do nas kalendarzowa jesień. Uczniowie nie zawiedli. Powitaliśmy ją koszami pełnymi jesiennych skarbów. Wszystkie kosze wyeksponowano na szkolnym korytarzu. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie te ze słodkimi winogronami, które chętnie podskubywali oglądający wystawę. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodycze.
Halina Kochanowska - opiekun SU
4
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszej szkole 30 września odbył się konkurs głośnego czytania dla uczniów klas trzecich. Odpowiedzieliśmy tym na zaproszenie do udziału w II edycji konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I- III. Czytanie pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację, dlatego pasję do czytania trzeba rozwijać od dziecka. Sieć sklepów Biedronka aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. W tym roku także przekazano do szkół bezpłatne zestawy książek, pomocy dydaktycznych oraz maskotek Gangu Słodziaków.
Wszystkie materiały przekazano uczniom
Halina Kochanowska
Festyn charytatywny Nowe dłonie Natalii
Szkolne koło wolontariatu i samorząd uczniowski dziękują ofiarodawcom za fanty, które przekazane zostały na festyn charytatywny Nowe dłonie Natalii. Zapraszamy do udziału w festynie, który odbędzie się w niedzielę 6 października w hali sportowej Zespołu Szkół przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 2, od godziny 12 do 18. Zachęcamy do aktywnego udziału w festynie, licytacjach, loteriach fantowych i innych. Rodzice naszych uczniów nie raz okazali serce uczestnicząc w akcjach charytatywnych, liczymy na to, że i tym razem nie zawiodą.
opiekun koła wolontariatu Magdalena Andrearczyk i opiekun samorządu uczniowskiego Halina Kochanowska
Archiwum Aktualności