Dostęp do wody Kodowanie - mam to w planie Odwrócona lekcja matematyki

Kodowanie - mam to w planie

Przedmiot, na którym będzie wprowadzona innowacja: Koło Małego Programisty- zajęcia rozwijające zainteresowania

Motywacja i cele wprowadzenia innowacji: Innowacja pedagogiczna „Kodowanie- mam to w planie!” wynika  z aktualnych potrzeb dzieci, wymogów edukacyjnych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020. Do jej stworzenia zainspirował mnie program edukacyjny Uczymy dzieci programować, w którym wraz z uczniami klasy 1c będziemy zdobywać nowe doświadczenia w programowaniu poprzez realizację udostępnionych uczestnikom tego programu materiałów dydaktycznych. Innowacja ma na celu rozwijanie u wychowanków umiejętności logicznego myślenia, umiejętności koncentracji, prezentacji własnego zdania i pomysłu, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, czy umiejętności pracy zespołowej poprzez zabawę, ruch, doświadczanie i eksperymentowanie.

Opis innowacji:

Wstęp: Już od najmłodszych lat, istotne jest odpowiedzialne wdrażanie dzieci w cyfrowy świat. Kształtowanie u wychowanka postawy świadomego i odpowiedzialnego użytkownika urządzeń mobilnych powinno przebiegać jednocześnie z uczeniem logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów oraz pracy zespołowej. Kompetencje cyfrowe można kształtować poprzez łączenie ich z ważnymi dla dziecka tematami, uwzględniając stosowne metody oddziaływań dydaktycznych do wieku i możliwości rozwojowych wychowanków. Kształtowanie kompetencji społecznych z kolei, wynika ze stawianych przed uczniem zadań, w których podejmować będzie próby rozwiązywania konkretnego problemu na drodze argumentacji i dyskusji.  Naturalną cechą dzieci jest ciekawość świata, potrzeba ciągłego doświadczania, eksperymentowania, działania i nieustanna chęć realizacji wyzwań. Dzięki temu bowiem, mogą one osiągnąć sukces poznawczy. Odpowiedzią na te aktywności są działania wykorzystujące ich naturalne predyspozycje odkrywcze poprzez aktywne mierzenie się z  zadaniami, zagadkami i twórczym rozwiązywaniem problemów. Taki sposób pracy powoduje, że dziecko z biernego odbiorcy staje się aktywnym uczestnikiem zajęć, poszukującym najlepszych rozwiązań, mającym świadomość swojego czynnego udziału i sprawstwa w wykonywanym zadaniu. Uczniowie angażując w pracy wszystkie swoje zmysły lepiej zapamiętują to, czego się uczą.  Działania zaproponowane w ramach innowacji „Kodowanie- mam to w planie!” pozytywnie wpłyną na wszechstronny rozwój dziecka, wyposażając je w kompetencje, które zostaną wykorzystane przez dziecko, niezależnie od tego, czy będzie chciało w dalszej przyszłości poszerzać swoje umiejętności w zakresie programowania, czy nie.

Cele innowacji:

• Kształtowanie kompetencji takich jak: rozwijanie logicznego, algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności,
  • Kształtowanie umiejętności swobodnego wypowiadania się, prezentacji własnych pomysłów
  • Kształtowanie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań,
  • Stopniowe i odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w cyfrowy świat, świadome, czynne i twórcze korzystanie z nowoczesnych technologii.

Metody i formy:

Metody:

podające, poszukujące, praktycznego działania,

Formy: grupowe, zbiorowe, indywidualne

Wykorzystywane narzędzia dydaktyczne

• Narzędzia do kodowania offline (mata do kodowania, krążki, kolorowe kubki, kolorowe kartki, klocki, szarfy gimnastyczne),
  • Wirtualna mata do kodowania
  • Mobilny sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu

Korzyści wdrożenia innowacji (przewidywane osiągnięcia):

Uczniowie:

• Eksperymentują, szukają różnych rozwiązań stawianych im problemów,
  • Chętnie pracują w zespołach, dyskutują i szukają kompromisowych rozwiązań, biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania innych,
  • Chętnie prezentują swoje poglądy na forum grupy
  • Bezpiecznie, świadomie, czynnie i twórczo korzystają z nowoczesnych technologii

Nauczyciel:

• Chętnie sięga po narzędzia TiK w swojej pracy,
  •  Poszerza swoje kwalifikacje, kompetencje,

Rodzice uczniów:

• Chętnie współpracują z placówką, do której uczęszcza ich dziecko,
  • Poszerzają swoją wiedzę na temat korzystania z nowoczesnych technologii przez dzieci

Placówka:

• Wzbogacenie bazy placówki o materiały dydaktyczno – metodyczne,
  •  Podniesienie prestiżu placówki w środowisku lokalnym

Częstotliwość zajęć: Raz w tygodniu

Bloki tematyczne zajęć (zajęcia uwzględniają podstawę programową kształcenia ogólnego dla pierwszego etapu edukacyjnego, są jej uzupełnieniem, rozszerzeniem, podczas opracowywania szczegółowych scenariuszy wykorzystane zostały materiały dydaktyczne stworzone w ramach programu Uczymy dzieci programować):

• Witaj Szkoło!
  • Nasze wakacyjne wspomnienia,
  • Moja miejscowość, mój dom,
  • Oto ja – zmysły,
  • Jesień na talerzu,
  • W zdrowym ciele, zdrowy duch,
  • Jesień w sadzie i ogrodzie,
  • W poszukiwaniu skarbów jesieni,
  • Srebrne kropelki - doświadczenia z wodą,
  • Kap, kap, kap - kodowanie w rytmie deszczu,
  • Pada, pada, pada, wieje, wieje, grzmi…,
  • Na starych fotografiach,
  • Nie tylko na poczcie - różne sposoby komunikacji,
  • Wielkie wynalazki, wielcy wynalazcy,
  • Na tropie zimy,
  • Zimą dzieci się nie nudzą.

Ewaluacja, wnioski, zalecenia na przyszłość

W ramach ewaluacji wdrożonej innowacji prowadzona będzie obserwacja pracy uczniów, ankieta z rodzicami, wywiad z uczniami i rodzicami. Szczegółowa analiza ankiet, obserwacji, wywiadów pozwoli ocenić stopień realizacji założonych celów, wyciągnąć wnioski, wprowadzić niezbędne modyfikacje i podjąć decyzję o ewentualnym kontynuowaniu innowacji w kolejnym semestrze.

Autor innowacji: Agnieszka Wojdak