Kto Ty jesteś? -Polak mały „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa” Kamishibai - magiczna skrzynka

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa”

Zakres innowacji: innowacja objęła klasę 2c i rodziców tych uczniów  oraz  uczniów klasy zerowej.

Założenia innowacji:

Głównym założeniem innowacji było rozbudzanie i kształtowanie  zainteresowań czytelniczych wśród dzieci jak i dorosłych, uwrażliwienie na piękno literatury dziecięcej, wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju. Zapewnienie dzieciom częstego kontaktu z literaturą dziecięcą, która będzie inspiracją do rozwijania zdolności recytatorskich, aktorskich i plastycznych naszych wychowanków. Założeniem było również nawiązanie współpracy pomiędzy szkołą a domen rodzinnym dzieci, zaproponowanie rodzicom alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Innowacja realizowana była podczas zajęć edukacyjnych oraz w czasie wolnym od zajęć.

Realizacja zadań

W I semestrze odbyły się następujące wydarzenia:

- zapoznanie rodziców z założeniami innowacji pedagogicznej;

- nawiązanie współpracy z Miejską  Biblioteką  Publiczną  w Kostrzynie nad Odrą. W ramach współpracy odbyła się wycieczka w celu zapoznania dzieci z miejscem wypożyczania książeczek do czytania w domu, dzieci brały również udział w zajęciach prowadzonych przez pracownika  biblioteki;

- cotygodniowe spotkania czytelnicze połączone z wykonywaniem ilustrowanych albumów „Nasze czytanki”;

- zaangażowanie  rodziców do czytania dzieciom książek  w klasie  w ramach akcji „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”;

- czytanie tekstów literackich przez uczniów klasy 2c swoim młodszym kolegom z klasy zerowej z  cyklu „Starsi czytają młodszym”;

- wykonanie śpiewników na podstawie zbioru patriotycznych i ludowych piosenek z książki  Marii Tomaszewskiej „KTO TY JESTEŚ?”;

- urządzenie kącika czytelniczego „Piękna nasza Polska cała”;

- uczniowie brali udział w konkursach bibliotecznych: Mistrz alfabetu, „Sowa biblioteczna”;

- wzięli udział w warsztacie Kamishibai;

- udział w warsztatach artystycznych z uczestnikami   Środowiskowego Domu Samopomocy w  nad Odrą - wykonanie kartki świątecznej. Uczniowie zaadresowali koperty i wysłali  kartki świąteczne do swoich domów.

W II semestrze odbyły się następujące wydarzenia:

- uczniowie klasy 2c wzięli udział w akcji czytelniczej  pt. „Kamishibai dla młodszych kolegów i koleżanek z klasy zerowej”. Czytali  im  „Historię o zwykłym kosmicie, który stał się niezwykłym uczniem”

- w kwietniu wraz z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Kostrzynie nad Odrą przygotowali na wspólnych warsztatach artystycznych kartki wielkanocne. Następnie pisali świąteczne życzenia swoich  dla najbliższych.

- w maju uczniowie udali się na wycieczkę do Środowiskowego Domu Samopomocy w Kostrzynie nad Odrą z bajką czytaną metodą Kamishibai -  „ Bajka o gąsienicy, która stała się motylem i o tym, dlaczego ptaki wiją gniazda”.  Po występie  uczniowie wraz z uczestnikami ośrodka wykonali  w ramach warsztatów plastyczno-technicznych piękne kartki i kwiaty dla swoich mam z okazji Dnia Matki.

- Z okazji Dnia Mamy dzieci wykonały  portery swoich mam, na odwrocie których napisały,  jakie  są  ich mamy  i za co je kochają. Do przeczytania tych miłych zdań wykorzystały metodę Kamishibai.

-  Uczniowie wzięli udział w XVIII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. W naszej klasie wykorzystaliśmy następujące moduły:

• Na sportowo ze „Świerszczykiem” – zapoznanie  się z opowiadaniem Grzegorza Kasdepke „Remis” • opowiedzenie , jaką aktywność fizyczną dzieci lubią najbardziej • przyjrzenie  się pozie Świerszczyka Bajetana – tej na okładce – i narysowanie, jaką dyscyplinę sportową uprawia • wspólnie zapełnianie  treściami kolejne rubryki – rysowanie, czytanie  i rozwiązywanie!

•  Dzień z „ Kolorowym Potworem” – Warsztaty z wydawnictwem Mamania- na temat książki Kolorowy potwór, który nie wie, co się z nim dzieje. Wszystkie jego emocje się poplątały, sam już nie wie, co właściwie czuje! Trzeba to szybko naprawić. Czy ktoś mu pomoże? Prosta i zabawna historia, która wprowadzi dzieci w fascynujący język uczuć.  Razem z postacią kolorowego potwora dzieci uczą się rozpoznawania i nazywania emocji.

• Dzień z bohaterami dobranocek – w tym dniu dzieci zobaczyły ilustracje książek, które zainspirowały twórców filmów animowanych. Tak wielu bohaterów miało popularnych kreskówek miało przecież swoje literackie pierwowzory. Spośród tych mniej oczywistych wymieńmy choćby: Pszczółkę Maję, Pingwina Pik-Poka czy Misia Paddingtona. Uczniowie rozwiązywali także zadania i quizy przygotowane przez Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy z Rzeszowa.

• Dzień w teatrze- Tydzień Czytania dzieciom uczciliśmy wizytą w gorzowskim teatrze oglądając cudowny spektakl muzyczny „Pinokio”.

Zapraszam do galerii zdjęć

autorka innowacji Małgorzata Gabrukiewicz