Kto Ty jesteś? -Polak mały „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa” Kamishibai - magiczna skrzynka

Kamishibai - magiczna skrzynka

W październiku tego roku w naszej szkole rozpoczęła się realizacja innowacji pedagogicznej pod tytułem Kamishibai - magiczna skrzynka. Realizację innowacji rozpoczęliśmy od szkolenia nauczycieli przeprowadzonego przez panią Maję Wilczewską nauczycielkę bibliotekarkę i certyfikowaną biblioterapeutkę, jedną z dwóch ambasadorek techniki Teatru Ilustracji Kamishibai w Polsce. W szkoleniu wzięło udział 14 nauczycieli w tym nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele językowcy, nauczyciele muzyki, nauczyciele poloniści. Jedna z autorek innowacji p. Maja Siroń przeprowadziła dwie lekcje otwarte dla nauczycieli, podczas, których zaprezentowała zastosowanie magicznej skrzynki do nauki o emocjach i do tworzenia samodzielnych wypowiedzi ustnych.

Kamishibai to inaczej teatr na papierze lub teatr obrazkowy. Mnogość zastosowań tej metody wywodzącej się z Japonii sprawia, że nazwa Kamishibai stosowana jest zamiennie z z nazwą magiczna skrzynka. Jest to technika opowiadania, czytania wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub papierową skrzynkę z otwieranymi okienkami, przypominającą  miniaturkę sceny teatralnej. Zastosowana może być w każdej grupie wiekowej, na każdym przedmiocie szkolnym jak i w domu podczas zabawy. Jej zastosowanie rozwija umiejętność uważnego słuchania, czytania ze zrozumieniem, kaligrafię, poprawność gramatyczną, ortograficzną, interpunkcję, tworzenie spójnej wypowiedzi, wyrażanie swojego zdania, opinii, jak również kreatywność, wrażliwość, umiejętność pracy w grupie, motywację do nauki, podnosi samoocenę, ponieważ w Kamishibai każdy może odnieść sukces. Kamishibai jest bardzo atrakcyjne dla dzieci, które, co pokazały pierwsze zajęcia prowadzone ta metodą, bardzo chętnie biorą w nich udział.

Innowację „Kamishibai” realizują w Szkole Podstawowej nr 4 panie Maja Siroń i Magdalena Andrearczyk.