Kto Ty jesteś? -Polak mały „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa” Kamishibai - magiczna skrzynka

Kto Ty jesteś? -Polak mały

Uczniowie klasy II a i II b  pod opieką wychowawczyń, Danuty Bogusz i Haliny Kochanowskiej, od listopada 2018 do czerwca 2019 realizować będą innowację pedagogiczną pt. Kto ty jesteś?- Polak mały.

Rok 2018 jest rokiem szczególnym, ponieważ obchodzimy 100 -lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to dobry moment ,by porozmawiać z dziećmi na tematy związane z patriotyzmem, zastanowić się ,czy potrafimy wychować małego Polaka – małego patriotę. Patriotyzm oznacza umiłowanie ojczyzny, dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat w otoczeniu dzieci pojawiały się symbole i barwy narodowe. Patriotyzm u dzieci kształtują rodzice, literatura, pieśni, wycieczki, odwiedzanie muzeów, udział w uroczystościach państwowych, zapoznanie z tradycjami i obrzędami. Ważną rzeczą jest zadbanie o to , by uczniowie uczestniczyli w różnych wydarzeniach ; festynach, koncertach i  imprezach sportowych, podczas których kibicując polskim sportowcom  mogą poczuć dumę narodową. Dziecko w wieku wczesnoszkolnym wielu spraw jeszcze nie rozumie, ale wiele może przeżywać. Celem innowacji jest budzenie u dzieci uczuciowego związku z Ojczyzną. Najwybitniejszy Polak, św. Jan Paweł II określił, że „ patriotyzm to umiłowanie tego, co ojczyste : umiłowanie historii i tradycji , języka oraz krajobrazu ojczystego .Polska jest wartością , którą powinniśmy kochać i szanować”.     Proponowana innowacja ma służyć przygotowaniu uczniów do otwarcia dziecięcych serc i umysłów na kraj ojczysty i ludzi w nim żyjących. Chcemy, aby dzieci poznawały historię, słuchały opowieści o tym, co w dawnych czasach działo się na terenie Polski, zdobyły informacje na temat godła i flagi.  Pragniemy wypracować w  dzieciach pozytywny i radosny stosunek do historii, uświadomić, że mimo przeciwności losu i okropności wojen Polakom udało się wiele osiągnąć. By czuły się dumne i szczęśliwe oraz doceniały to w jakich czasach żyjemy. Jednocześnie pragniemy uczulić na to, by radość i duma nigdy nie szła w  parze z poczuciem wyższości i uprzedzeniami do innych. Nasze działania mają na celu ukierunkowanie  uczniów tak, by mali patrioci wyrośli na otwartych i tolerancyjnych Polaków. Innowacja w nowatorski sposób rozszerza treści programowe z zakresu edukacji patriotycznej o tematykę związaną z miejscowością Kostrzyn nad  Odrą, naszym regionem- Ziemią Lubuską i ojczyzną- Polską.

Angażuje uczniów do działań wzbogacających wiedzę i umiejętności w zakresie wszystkich dziedzin edukacji wczesnoszkolnej, uczy współpracy, zachęca do zdobywania wiedzy poprzez rozmowy z najbliższymi.

Tematem przewodnim będzie wiersz Władysława Bełzy – Kto ty jesteś ?- Polak mały.

Halina Kochanowska, Danuta Bogusz