• (Nie)zwykła matematyka II edycja

• OGÓLNE ZAŁOŻENIA INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Konstytucji 3 Maja w Kostrzynie nad Odrą

Temat: (Nie)zwykła matematyka II edycja

Imię i nazwisko zespołu autorskiego:  Agnieszka Pabiniak, Izabela Pietrzak

Rodzaj innowacji: dotyczy  obszaru  "mieszanego"

Forma zajęć innowacyjnych: Zajęcia innowacyjne odbywać się będą ramach zajęć lekcyjnych.

Adresaci innowacji: Uczniowie klas IV-VIII

Nauczyciele prowadzący:  Iwona ŁukasiewiczJoanna Rój

Data wprowadzenia innowacji: 4 września 2023 r.

Data zakończenia innowacji: 31 maja 2024 r.

Innowacja pedagogiczna odbywać się będzie od 4 września 2023 roku do 31 maja 2024 roku podczas. W trakcie trwania innowacji uczniowie mają za zadanie realizację 15 zadań projektowych z 10 różnych modułów ujętych w regulaminie.

Nauczyciel realizujący program opierać się będzie na umiejętnościach i doświadczeniach własnych oraz na sugestiach i pomysłach innych osób biorących udział w projekcie, poprzez wymianę wspólnych doświadczeń na grupie projektowej. Realizowane zadania będą zgodne z zaleceniami ujętymi w  regulaminie projektu.

Innowacja będzie prowadzona na lekcjach matematyki, zajęcia odbywać się będą na terenie szkoły lub poza nią, po uprzednim poinformowaniu dyrektora szkoły. Podczas zajęć wykorzystane zostaną pomoce dydaktyczne posiadane przez szkołę oraz przez każdego ucznia.

Cele szczegółowe:

• Pokazanie związku matematyki z życiem codziennym.
          • Dostrzeganie zależności matematycznych w otaczającym świecie.
          • Swobodne posługiwanie się matematyką w życiu codziennym, rozwijanie sprawności rachunkowej, umiejętności szacowania i zaokrąglania wyników.
          • Rozwijanie samodzielności w poszukiwaniu i zdobywaniu informacji.
          • Zachęcanie do myślenia ekonomicznego.
          • Kształtowanie wyobraźni geometrycznej.
          • Wykorzystanie nowoczesnych metod technologicznych jako pomoc w nauce i zdobywaniu wiedzy.
          • Rozwijanie poczucia własnej wartości poprzez osiąganie sukcesu.
          • Kształtowanie u uczniów kreatywności i aktywności.
          • Kształtowanie takich cech jak: wytrwałość, systematyczność, dokładność, inicjatywa.
          • Zdobywanie umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej

Innowacja składa się z 10 modułów:

Moduł I: Z logiką na Ty

Moduł II: Mistrz rachunków